Yardım çağrılarının tek bir noktada toplandığı platform: deprem.io

Arama kurtarma çalışmaları ile yardım ve destek taleplerini ortak bir veri tabanında toplayarak yetkili kurum ve kuruluşlara aktaran platform deprem.io nedir?

Meydana gelen deprem felaketinin ardından, depremzedelere ve sosyal kuruluşlara destek olmak amacıyla birçok platform oluşturuldu. Bu platformlardan biri olan ve toplanma alanları, tesisler, oteller, gönüllü evleri gibi kalacak yerleri gösteren platform Kalacakyer.org'un kullanıma açıldığını sizlere duyurmuştuk. Bu zorlu dönemde depremzedelere ve sosyal kuruluşlara destek olabilecek bir diğer platform ise deprem.io.

Yardım çağrıları ve destek talepleri tek bir noktada toplanıyor

6 Şubat 2023 tarihinde bilişim teknolojileri alanında çalışan gönüllüler tarafından oluşturulan deprem.io, Türkiye’de meydana gelen büyük deprem felaketinde, arama kurtarma çalışmaları ile yardım ve destek taleplerini ortak bir veri tabanında toplayarak yetkili kurum ve kuruluşlara aktarmayı amaçlıyor. 

Binlerce yazılımcının ortaklaşa çalışmasıyla hayata geçirilen deprem.io, depremzedelerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde sosyal kurumlara bildirilmesini sağlıyor. Depremzedeler platform üzerinden, kendilerinin ya da tanıdıklarının enkazda olduklarını, gıdaya ya da ısınmaya ihtiyaçları olduklarını bildirebiliyor.

depremio-1

Uygulama sadece depremzedelere yönelik değil. Depremden zarar görmemiş evlere sahip olan ya da depremzedeleri misafir edecek yeri olan kişiler, konaklama sağlayabileceklerini platform üzerinden yetkililere bildirebiliyor. Bunun yanında, deprem çalışmalarında kurtarma ekiplerine yardımcı olabilecek iş makinesi operatörleri ya da yolcu taşıyabilecek kişiler, deprem.io üzerinden yetkililere ulaşabiliyor.

depremio-2

Platformda bulunan  "Yardım Listeleri" bölümünde ise, yardıma ihtiyacı olan depremzedelerin ve yardım etmeye müsait olan kişilerin iletişim bilgileri yer alıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir