Yapay zekâ, Steve Jobs'ı hayata döndürüp lansman sundurdu!

Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs deepfake teknolojisi ile hayata döndü ve yeni yapay zekâsını tanıttığı bir lansman gerçekleştirdi.

Deepfake teknolojisini son yıllarda sıkça duyuyoruz. Yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojileri kullanılarak gerçek görüntülerin ve seslerin yerine kurgulanmış görüntüler ve sesler oluşturulmasını sağlayan bu teknoloji, Tom Cruise'un deepfake görüntüleriyle oldukça ses getirmişti.

Gerçek görüntülerin yerine kurgulanmış olanların kullanılması ile birlikte birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Örneğin, bir kişinin yerine başka bir kişinin görüntüleri kullanılarak yanıltıcı ve yanıltıcı bilgi veya iddialar yayılabilir. Ayrıca, deepfake teknolojisi kullanılarak kişilerin ifadelerinin veya davranışlarının manipüle edilmesi mümkün olabilir, bu da kişisel veya profesyonel açıdan zararlı sonuçlar doğurabilir. 

Steve Jobs yeni yapay zekasını tanıttığı bir lansman gerçekleştirdi

Yakın zaman önce, Synthetic Voices adlı bir YouTube kanalı, Apple'ın Kurucu Ortağı Steve Jobs'a ChatGPT teknolojisini sanki Apple bulmuş gibi tanıtım yaptırdı. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra Reddit'te viral olan deepfake kaydının metinleri ChatGPT tarafından Steve Jobs'ın ağzından yazıldı. OpenAI'ın yapay zekâsı tarafından yazılan metni konuşmaya dökmek için yapay zekâ ses sentezleme platformu elevenlabs.io kullanıldı. Böylece, Steve Jobs’un konuşma tarzına tıpatıp benzer bir şekilde ses tonu oluşturuldu.

Yapılan işlemler sonucu yayınlanan video, Steve Jobs’un ikonik lansmanlarını özleyenlere nostalji yaşatabilir. Şimdi videoyu açın, gözlerinizi kapatın ve aslında hiç gerçekleşmemiş lansmanı Steve Jobs'ın ağzından dinleyin. Ardından videoyu kapatıp ChatGPT'nin nasıl kullanılması gerektiğini açıkladığım yazıyı okuyup aynılarını siz de deneyebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir