Yapay zekâ, sadece bir yılda 150 yıldır çekilen fotoğraflardan daha fazla görüntü üretti

Stok fotoğraf arama motoru Everypixel'in istatistik raporuna göre yapay zekâ bir yıl içerisinde, 150 yıl boyunca çekilen fotoğraf sayısını aştı.

1826 yılında fotoğrafçılığın doğuşu, dünyayı kalıcı olarak değiştiren tarihi bir dönüm noktası oldu. 150 yıl sonra, 1975'e geldiğimizde, çekilen toplam fotoğraf sayısı 15 milyarın üzerine çıkmıştı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, sadece bir yıl içinde yapay zekâ eşdeğer bir fotoğraf sayısı üretmeyi başardı.

Yapay zekânın yükselişi, başlangıçta yavaş bir eğri izlese de son bir yılda anaakım teknolojinin önemli bir parçası haline geldi. Şüphesiz bu yaratıcılığın herkes tarafından ulaşılabilir olması, uzmanlaşmış araçlara veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan sıradan bireylerin sanatsal becerilerini geliştirmesine olanak tanıdı. Ancak yapay zekâ çift yönlü bir kılıç gibi aynı zamanda yaratıcı insanlar ve sanatçılar için de ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Stok fotoğraf arama motoru Everypixel'in istatistik raporuna göre, fotoğrafların yüzde 80'inin (yaklaşık 12.590 milyar) HuggingFace, Civitai ve GitHub gibi platformlardan geldiği tahmin edilmekte.

OpenAI'in DALL-E 2 gibi platformları ise günlük olarak yaklaşık 34 milyon fotoğraf üretti ve bu da korkunç bir 916 milyon render'a denk geliyor. Adobe'nin Firefly adlı platformu ise sadece üç aylık bir süre içinde tam bir milyar fotoğraf üreterek olağanüstü bir başarı gösterdi. Diğer popüler bir üretici olan Midjourney, günde yaklaşık 2.5 milyon render üretiyor ve bu da kuruluşundan bu yana 964 milyon render ürettiğini ortaya koyuyor.

Shutterstock'ın depolama boyutu yaklaşık 400 milyon fotoğrafı ve Instagram'ın kuruluşundan bu yana yaklaşık 50 milyar fotoğrafı bulunurken, yapay zekânın yeteneklerinin ve kullanıcı tarafından benimsenme hızının, fotoğrafçılığın geniş ölçekte rekabet etmesini daha zorlu hale getireceğe benziyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir