X güvenlik açıkları için yeni önlemler almaya çalışıyor

X, halihazırda çalışan sözleşmeli çalışanları bırakarak güvenlik ağı oluşturmak için 100 kişilik bir ekip oluşturdu.

X platformu henüz o zamanlar adı Twitter'ken şirket, istenmeyen içerikleri platformdan uzak tutmak için yeni bir sistem planlamaya başladı. Elon Musk'ın şirketi, Twitter da dahil olmak üzere bünyesindeki sosyal medya ağlarını denetleyen ekibini değiştirmeye karar verdi. Eskiden mevcut olan büyük sözleşmeli çalışanların yerini daha küçük şirket içi çalışanlar aldı. Bu da içerikleri denetleyen sağlam bir güvenlik ağı demek oluyor. Geçtiğimiz haftaysa X, Teksas'ta yeni bir Güven ve Güvenlik Mükemmeliyet Merkezi'ni duyurdu.

Sosyal Medya platformları bugünlerde çocukları tehlikeye attığı gerekçesiyle suçlanıyor. Böyle bir dönemde X'in yaptığı bu hamlenin kullanıcıların gözünde oldukça önemli bir yeri var.  X CEO'su Linda Yaccarino Senato'daki duruşmada, yeni merkezin etkiyi hızlandırmak için daha fazla temsilciyi bünyesine katacağını söyledi. Bazı eleştirmenler duyurunun fırsatçı zamanlamasına dikkat çekerken, X'in Austin planının ayrıntıları Musk'a ait platform hakkında daha büyük bir soruyu gündeme getiriyor: Musk'un içerik denetlemeye yönelik alışılmadık yaklaşımı, sosyal medya endüstrisinin çevrimiçi güvenlik konusundaki üzücü geçmiş performansından daha iyi performans gösterebilir mi? 

X neden içerik polisini şirket içine dahil etmeye karar verdi?

X'teki sorunlu içerik seli, Musk'un 44 milyar dolarlık satın alımının Kasım 2022'de kapanmasından bu yana kamuoyunda sık sık tartışılan bir konu haline geldi. Dijital Nefretle Mücadele Merkezi, X'in "aşırı nefret söylemini" denetlemede başarısız olduğunu iddia eden bir rapor yayınladıktan sonra Musk, "temelsiz iddialarla" platforma zarar vermekten dolayı merkeze dava açtı. Rapora göre sansürlenmemiş hayvan istismarı videolarını ve geçtiğimiz günlerde Taylor Swift'in yer aldığı AI tarafından oluşturulan müstehcen içeriklerin yayılmasına platform engellemekte başarılı olamadı. 

Ekibinin tam olarak neye odaklanacağı konusunda pek çok soru var. Yalnızca küçüklerin yer aldığı içeriğe mi yoksa yalnızca ABD'ye mi odaklanacaklar? Bireysel gönderilere mi odaklanacaklar, yoksa cinsel istismara ilişkin soruşturmalar mı yürütecekler?  Görevleri ne olursa olsun, sosyal medya uzmanları, ekibin en etkili şekilde çalışabilmesi için şirketin yapay zekâ araçlarına önemli bir yatırım yapması gerektiği konusunda hemfikir. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir