Walmart'ın Amazon'dan Daha İyi Yaptığı 6 Şey

  • Walmart, 35 doların üzerindeki herhangi bir online siparişte, üyelik gerekmeksizin ücretsiz gönderim olanağı sunuyor.
  • Walmart mağazalarının büyük kısmı, günün 24 saati ve haftanın yedi günü (Noel haricinde) hizmet veriyor.
  • Bir müşteri Walmart'taki herhangi bir ürünün aynısını bir online perakende mağazasında daha uygun fiyata bulduğu ve bu durumu Walmart'a ilettiği takdirde, Walmart kendi sattığı ürünün fiyatını daha uygun fiyatlı olan ürünle aynı seviyeye çekme garantisi veriyor.
  • İlgili Yazı: Walmart'tan Müşterilerin Streslerini Ölçen Alışveriş Arabası Geliyor

Online alışverişin avantajlarından yararlanarak son yıllarda hızla büyüyen e-ticaret devi Amazon, geleneksel mağazacılığa önem veren perakende şirketlerinin korkulu rüyası haline geldi. Ancak hala Amazon'a kafa tutabilen bazı perakende şirketleri var. Bunların başında da Walmart geliyor.

https://pazarlamasyon.com/walmart-nasil-dunyanin-en-buyuk-perakendecisi-oldu/

Walmart'ın hala Amazon ile rekabet edebilmesi, bazı şeyleri ondan daha iyi yapabilmesinden ve fiziksel mağazacılığın bazı avantajlarını kullanmasından kaynaklanıyor. Business Insider, iki şirketi inceledi ve Walmart'ın Amazon'a göre avantajlarını ve Amazon'dan daha iyi yaptığı bazı şeyleri sıraladı.

Üyelik Gerektirmeyen Ücretsiz Teslimat

Amazon, Prime üyelerine ücretsiz teslimat hizmeti sunuyor. Ancak bir yıllık Prime üyeliğinin ücreti 119 dolar ve bu maliyet nedeniyle birçok insan, Prime hizmetini kullanmayı tercih etmiyor. Buna karşılık Walmart ise 35 doların üzerindeki herhangi bir online siparişte, üyelik gerekmeksizin ücretsiz gönderim olanağı sunuyor.

Nakit ile Ödeme Yapabilme İmkanı

Gallup isimli analiz ve danışmanlık şirketinin paylaştığı yeni verilere göre, , Amerikalıların yaklaşık olarak %30'u bir kredi kartına sahip değil. ABD'de devlete bağlı olarak faaliyet gösteren "Federal Mevduat Sigorta Kurumu" tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre de Amerikan hanelerinin %6,5'inin bir banka hesabı bulunmuyor.

https://pazarlamasyon.com/walmart-2-ufak-degisiklikle-220-milyon-dolar-tasarruf-edecek/

Tüm bu veriler göz önüne alındığında, nakit ile yapılan alışverişlerin hala ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Amazon müşterilerine "kapıda ödeme" gibi bir seçenek sunmadığı için Amazon'dan nakit ile alışveriş yapmak mümkün değil. Ancak Walmart, Amazon'un müşterilerine sunduğu ödeme türlerinin yanı sıra nakit ile ödemeyi de kabul ediyor ve bu açıdan rakibine karşı avantajı bulunuyor.

Ürünlere Anında Erişim

Amazon, Prime üyelerine iki günde teslimat seçeneğini sunuyor. Fiziksel bir mağazaya gidip istediği ürünü bizzat satın almaya vakti olmayan yoğun insanlar için bu avantajlı bir hizmet. Ancak müşterinin satın alacağı ürüne hemen ihtiyacı varsa, bu ürünü Amazon'dan satın almak işine gelmeyebilir.

Buna karşın Walmart mağazalarının büyük kısmı, günün 24 saati ve haftanın yedi günü (Noel haricinde) hizmet veriyor. Bu da insanların gecenin bir yarısı bile acil ihtiyaç duydukları herhangi bir ürünü yakınlarındaki bir Walmart mağazasından satın alabilecekleri anlamına geliyor.

https://pazarlamasyon.com/walmartin-gelecegi-akilli-alisveris-arabalari-ve-drone-asistanlar/

İade Süreci

Business Insider'ın belirttiğine göre, Walmart'ın internet sitesinde gezinmek kolay, ancak ödeme süreci Amazon'unki kadar elverişli değil. Buna karşın iade süreci söz konusu olduğunda, Walmart, Amazon'a kıyasla müşteriler için işleri daha kolaylaştırmaktadır.

Herhangi bir Walmart mağazasından ya da Walmart'ın internet sitesinden alınan bir ürün, bir Walmart şubesine getirilerek iade edilebiliyor. Hatta müşterilerin kolay ulaşabilmeleri için iade işlemlerinin gerçekleştirildiği müşteri hizmetleri bölümü, mağazanın en ön kısmında yer alıyor. Bu da iade sürecinin müşteriler için çok daha kolay ve daha hızlı olmasını sağlayarak Walmart'tan alışveriş yapmayı daha cazip hale getiriyor.

Pek Çok Üründe Daha Uygun Fiyatlar

Walmart ve Amazon'daki benzer ürünlerin fiyatlarını karşılaştırırsanız, genel olarak Walmart'taki fiyatların daha düşük olduğunu görürsünüz. Ki zaten Walmart'taki fiyatlar daha yüksek olsa bile, perakende şirketi müşterilerine "fiyat eşleştirme garantisi" sunuyor.

https://pazarlamasyon.com/walmarttan-aldigi-urunleri-amazonda-satarak-milyon-dolarlar-kazaniyor/

Şirketin yazılı politikasına göre, bir müşteri Walmart'taki herhangi bir ürünün aynısını bir online perakende mağazasında daha uygun fiyata bulduğu ve bu durumu Walmart'a ilettiği takdirde, Walmart kendi sattığı ürünün fiyatını daha uygun fiyatlı olan ürünle aynı seviyeye çekme garantisi veriyor.

Gerçek Bir Alışveriş Deneyimi

Online alışverişin, fiziksel bir mağazaya giderek alışveriş yapmaktan çok daha pratik olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak duruma göre fiziksel bir mağazaya giderek bizzat alışveriş yapmak daha eğlenceli olabilir. Örneğin Walmart mağazalarında oyunlar, müzikler, DVD'ler ve daha fazlasıyla dolu "indirim kutuları" satışa sunuluyor ve müşteriler, bu kutuların içinden tam olarak hangi ürünlerin çıkacağını bilmiyorlar. Bu gibi ürünler birçok müşterinin fazlasıyla ilgini çekiyor.

Bunun yanı sıra bir müşteri, ihtiyacı olan bir ürünü aramak için reyonlar arasında gezerken ilgisini çeken -ya da ihtiyacı olduğu halde aklına gelmeyen- çok daha fazla ürünle karşılaşabiliyor. Ancak satın almadan önce ürünlere bizzat göz atabilmek de bir başka avantaj.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir