Video Pazarlamacıların Komedyenlerden Alabilecekleri 3 Ders

  • Bir video pazarlamacının mesajı sunma, izleyicileri yakalama ve istenen tepkiye neden olma becerisinde ses tonu oldukça önemlidir.
  • Accenture tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yaklaşık olarak üçte ikisi, şirketlerin kültürel, çevresel ya da politik konularda tuttuğu tarafı belli etmelerini istiyor.
  • Video pazarlamada, insan gerçeklerini tam olarak belirleme yeteneğiniz, kitlenizin dilini konuşmanın anahtarıdır.
  • İlgili Yazı: Videoların Pazarlama Üzerindeki Güçlü Etkisi

Komedyenler ve video pazarlamacıların tahmin edebileceğinizden çok daha fazla ortak noktaları vardır. Her ikisinin de tanınabilir bir sese, güncel olayların farkındalığına ve kitleleri hakkında ayrıntılı bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Ve bu liste daha da uzayıp gidiyor. Adweek isimli yayın kuruluşu da buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde paylaştığı bir yazıda, video pazarlamacılar komedyenlerden alabilecekleri en önemli üç dersi paylaştı.

Ses Tonunun Gücünü Mesajlarınızda Kullanın

Ses tonu; sorunları açıklamak, çözümleri tartışmak ve hemen harekete geçmek için son derece güçlü bir silahtır. Örneğin komedyen JP Sears, çok çeşitli modalar ve trendler konusundaki hiciv niteliğindeki skeçleri ile tanınır. “Birinci Dünya Sorunları” skecinde, JP Sears birinci dünyada yaşadığımız birçok sorunu tartışmak için imza niteliğindeki alaycı tavrını takınıyor.

https://youtu.be/OIse_nDpEhU

Bu videoda, yaklaşık olarak 90 saniye içinde, üst tabakanın sorunlarının alaya alınmasından, insan hayatının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan "temiz su yetersizliği"ne odaklanmak için sert bir geçiş yapılıyor. Mizahi bir skeç olarak başlayan videoda, JP Sears ihtiyacı olan insanlara temiz su getirme konusunda kendisinin ve Charity Water’in ortak çabalarını teşvik etmek amacıyla 180 derecelik bir dönüş yapmak için ses tonunun gücünü kullanıyor.

JP Sears ton kullanımı sayesinde, temiz su krizinin derinliğini göstererek izleyicilere sorunlarının daha az şanslı olanlara kıyasla önemsiz olduğunu gösterebildi ve insanları bu konuda harekete geçmeye teşvik etti. Ses tonu, herhangi bir komedi rutini için kritik bir unsurdur. Benzer şekilde bir video pazarlamacının mesajı sunma, izleyicileri yakalama ve istenen tepkiye neden olma becerisinde de aynı derecede önemlidir.

Tarafınızı Belli Edin

Bu sosyal medya çağı ve içinde yaşadığımız sürekli bağlılık sayesinde, iş ve sosyal konular arasındaki sınırlar her zamankinden daha bulanık bir hale geldi. Günümüzde markaların ve halk tarafından tanınan kişilerin her gün taraf tuttuklarına şahit oluyoruz.

Komedyenlerin reaksiyon üretmeleri için dik kafalı olmaları gerekiyor. Çok konuşulan güncel sorunlarda, akıllıca bir taraf seçmek, farkedilmek ve bir hayran kitlesi meydana getirmek için gereklidir. Örneğin Avustralyalı komedyen Jim Jefferies'i ele alalım. ABD'deki "silah kontrolü" konusunu ele alması, onu komedideki en büyük isimlerden biri haline getirdi. Bu konuda taraf olması, ona biraz hayran kaybettirdi; ancak şöhretini artırdı ve silah kontrolünü destekleyen insanlardan çokça destek aldı.

Accenture tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yaklaşık olarak üçte ikisi, şirketlerin kültürel, çevresel ya da politik konularda tuttuğu tarafı belli etmelerini istiyor. Bir video pazarlamacı olarak sosyal bir konuda belirli bir tavır takınmanın riskli olduğu inkar edilemez. Buradaki kilit nokta, hedef kitlenizin büyük kısmı ile alakalı bir sorun bulmak ve onların ahlaki değerlerini yansıtan bir duruş sergilemektir.

https://pazarlamasyon.com/reklam/nikein-urunlerinin-yakilmasina-neden-olan-yeni-reklam-yuzu/

Nike’ın geçtiğimiz yıl "Just Do It" sloganının 30. yıl dönümüne özel olarak Colin Kaepernick ile gerçekleştirdiği reklam kampanyası, bu konseptin mükemmel bir örneğiydi. Profesyonel Amerikan futbolcusu Colin Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik olarak yapılan ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, NFL (ABD Ulusal Futbol Ligi) maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında ayağa kalkmayıp diz çökerek bu durumu protesto eden ilk oyuncuydu.

Bu nedenle Kaepernick'in Nike tarafından reklam yüzü olarak kullanılması, özellikle birçok ABD vatandaşının markaya yönelik ciddi bir tepki göstermesine neden oldu. Hatta Twitter’da, #BoycottNike (Nike’ı Boykot Et) ve #JustBurnIt (Sadece Yak) etiketleri açılarak Nike’a yönelik olarak bir boykot kampanyası bile başlatıldı. Yine de markanın bu reklam kampanyası, dünya genelinde birçok kesimden olumlu tepki de aldı.

https://youtu.be/1BQyEVwP64I

Doğru bir önceden planlama ile sosyal bir mesele hakkında cesurca bir açıklama yapmak, adanmış bir kitle oluşturma ve rakibiniz yerine sizi seçmeleri için kitlenize daha derin bir gerekçe verme konusunda harikalar yaratabilir.

İnsan Gerçeğini Tam Olarak Belirleyin

Herhangi bir komedyeni başarılı kılan ortak payda, izleyicileri ile ilgili insan gerçeğini bulma yeteneğidir. İnsan gerçeği, deneyim ya da inancı dikkate almaksızın insanoğlunu motive eden tutarlı sosyal ve psikolojik nitelikleri ifade eder.

Bir komedyenin izleyicilerine hitap etmesi için izleyicilerin bağlantılı olduğu genel tavırları ve günlük gerçekleri konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmaları gerekmektedir. Aslında komik baba şakaları ile tanınmasına rağmen, komedyen Trey Kennedy belirli demografiklerin küçük insan gerçeklerine dikkat çekmek için durum komedisi kullanma konusunda uzmandır.

https://youtu.be/bwBReV_pjjQ

Video pazarlamada, insan gerçeklerini tam olarak belirleme yeteneğiniz, kitlenizin dilini konuşmanın anahtarıdır. Bu, onların sorunlarına çözüm olduğunuza dair bir güven meydana getirir ve gerçeklik sunar. Başka bir deyişle, izleyicileri müşterilerden önce insanlar olarak görmeniz ve kişisel bir düzeyde onları anlamanız gerekir. Videolarınızda insan gerçeğini yakalayabilirseniz, başarılı olmanız son derece kolaylaşır.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir