Verilen İlginç Cevaplar: Tembel İnsanların Yaptıkları Zekice Şeyler

Quora kullanıcıların birbirlerine sorular sorabildikleri birbirleriyle bilgilerini paylaşabildikleri bir platform. Geçenlerde “tembel insanların yaptıkları zekice şeyler neler?”şeklinde açılan başlığa bir hayli ilginç cevaplar verilmişti. Gelin hep beraber neler öğrenebiliriz bakalım;

  • Çalışkanlık sıfatının tam anlamıyla nitelendirmediği ama yaptıkları zekice işlerle kendilerine hayran bırakan bu kişilerin özelliklerinden birisi rutinler yaratmak olarak tarif edebilir. Rutinin, bir anda yapılabilecek işler için alan açtığı da düşünüldüğünde günlük kolay işleri hızlı hızlı yaparak, daha büyük ve zor kararlar verilmesi gerektiği zaman bu kişiler daha fazla zaman ve enerji bulabilirler.
  • Rutinin çok farklı çeşitleri olabilir, aynı çeşit kıyafetleri giymek, öğle yemeği saatinde “bugünde ne yesek?” sorusunun üstüne uzun uzun düşünmemek onları “kararsızlık ikileminden” sıyırarak zaman kazanmalarına neden olur.
  • “To-do list” günlük ya da iş hayatı kılavuzları vardır. Tembel olmak yapılan hatadan ders çıkarılmayacağı anlamına gelmeyeceğinden kendisine rehberlik eden bir takım prensiplerin bulunması kişinin aynı hatayı gelecekte tekrarlamasını azaltacaktır.
  • Zamandan kazanmak, yapılacak işleri unutmamak için Google Takvimler, Evernote gibi hayat kurtaran uygulamaları kullanmakta ustalaşırlar.
  • Hepimizin aşina olduğu Mark Zuckerberg’ün kot pantolon gri tişört kombini gibi kısa yol kombinleri vardır. Bu kombin tabii ki kişinin tembel olduğunu göstermiyor ancak kıayfet seçmek için dolap karşısında geçirilen vakti inanılmaz kısaltıyor, bilirsiniz.
  • Vakit yokluğundan şikayet eden kişilerin alışveriş için tercih ettikleri platform çoğunlukla online mecralar oluyor. Online alışveriş özellikle market alışverişi ise size genel bir liste hazırlayıp, ihtiyaç duyduğunuzda tekrar kullanma özgürlüğü sunuyor ve işiniz düştükçe, malzemeler bittikçe aynı liste üzerinden devam ederek zaman ve para tasarrufu etmenizi sağlıyor.
  • Hayatı kolaylaştıran küçük kısa yollar yapmak hiçbirimizi tembel yapmaz, nasıl geçtiğini anlamadığımız saatler arasında kendimize kaçabileceğimiz “zaman alanı” yaratmamız için bize fırsat sağlar. Peki, sizin kullandığınız küçük kısa yollar var neler?

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir