Veri odaklı martech işleri ön plana çıkacak

Hopi Dijital Pazarlama Direktörü Başak Çokkeskin ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.  

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Sektörel Kategoriler Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Hopi Dijital Pazarlama Direktörü Başak Çokkeskin ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Veri odaklı martech işleri ön plana çıkacak
Yaşadığımız dönemde sadece yapay zekâ ile pazarlama tekniklerinde farklılaşma varken gelecek dönemlerde pazarlama teknolojilerinde bu; sosyal medya, data ile ölçümleme, içerik yönetimi, crm gibi bir çok alana da etki edecek. Bütün bu 360 derece etki de tek kişinin bir segment olduğu ve reklamların da artık ona göre dataya dayalı şekilde özelleştirildiği bir dünyaya evirecek pazarlamayı. Veri odaklı martech işleri ön plana çıkacak. 

Yapay zekâ pazarlama teknolojileri arasında kilit keyword
Yapay zekâ pazarlama teknolojileri arasında aslında kilit keyword. Pazarlama aksiyonları, müşteri davranışları ve ölçümlemelerin her birinin ayrı efor gerektirdiği pazarlama dünyasında yakın zamanda martech dönüşümü ile herşey tek eforla hallolacak. Dijitalde olduğu gibi outdoor mecralarda da çok yakın zamanda tüketiciyi algılayıp kişiye özel pazarlama ve söylemler geliştirebileceğimiz teknolojiler çıkacak.

"Data is the king"  
Teknolojinin hayatımızın her anına bu kadar etki ettiği bir dönemde pazarlamanın bunun dışında kalmasını bekleyemezdik. Pazarlama çözümleri ve ölçümleme tekniklerinin de teknolojik gelişmeleri kullanması, otomasyonu ve yapay zekâ ile farklılaştırılması teknolojinin pazarlama alanında yarattığı büyük bir devrim aslında. Daha önce de söylemiştim her biri için ayrı efor gerekiyorken teknoloji aslında bu eforu da birleştirip hayatımızı pazarlama alanında da kolaylaştırıyor. "Data is the king" Datayı da doğru teknolojik alt yapılarla kullanarak doğru kullanıcıya doğru zamanda ilgili teklifi göstermek martech dönüşümü ile artık çok daha kolay. Aslında pazarlama ve dijital bir çok kanalda birleşmiş oluyor.

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir