“Data” yeni pazarlama dünyasının en kıymetli elementi haline geldi

Eti Dijital Pazarlama ve Medya Grup Müdürü Ebru Üstün ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.  

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Sektörel Kategoriler jüri görevini üstlenecek olan Eti Dijital Pazarlama ve Medya Grup Müdürü Ebru Üstün ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Yeni pazarlama çok daha data odaklı
Tüketicimiz bugün hayalindeki ürüne hızlı bir şekilde ve makul bir değer önermesiyle ulaşmak konusunda eskiye göre çok daha talepkâr. İşte dijital dönüşüm tam da burada yardımımıza koşuyor. Doğru tüketiciyi, doğru yerde, doğru ürünle ve marka mesajıyla buluşturmak için teknolojik gelişmelerden yararlanabiliyoruz. Bu yenilenmeye pazarlamanın dönüşümü demek daha sağlıklı olur düşüncesindeyim. Yeni pazarlama çok daha data odaklı; tüketicisini bir kitle olarak değil, isim isim tanımaya çabalayan; tüketicisinin beklenti ve ihtiyaçlarını bu çerçevede çözmeye sevdalı bir yolculuğa dönüştü. Şirketlerin gelişmişlik seviyeleri dataya ulaşma, işleme, datadan içgörü üretebilme ve bu içgörüleri hayata geçirme becerileriyle ölçülüyor artık.

İçgörü elde etmek için artık elimizde çok daha fazla kaynak var
İçinden geçtiği dönüşümün, pazarlamanın özünü değiştirmediğini, tam tersine bu öze teknoloji yardımıyla daha kolay ulaşmayı vaat ettiğini düşünüyorum. İçgörü elde etmek için artık elimizde çok daha fazla kaynak var. Chatbot'lar, sadakat uygulamaları gibi araçlar vasıtasıyla tüketicimizi çok daha yakından tanıyabiliyor, beklentilerine çok daha hızlı cevap verebiliyoruz. AI tabanlı platformlar hedefleme kalitemizi artırıyor ve performans değerlendirmesini çok daha sağlıklı yapabilmemize yardım ediyor. AR/VR benzeri çözümler tüketicimizin ürün deneyimini yukarı taşıyor. Ancak pazarlama iletişiminin temelinde yer alan samimiyet, yaratıcılık, tutarlılık, süreklilik gibi ilkeler daha da sağlamlaşarak yerinde duruyor.  

"Data" yeni pazarlama dünyasının en kıymetli elementi haline geldi
Pandemiyle artan dijital tüketim, sektörün tüm paydaşlarını etkiledi. "Data" yeni pazarlama dünyasının en kıymetli elementi haline geldi. Sektörler arası rekabet farklı bir boyut kazandı. Tüketiciye direkt temas eden perakendeciler, finans şirketleri aynı zamanda birer data şirketi olarak hareket etmeye başladı. Ellerindeki datayla farklı yatay ve dikey entegrasyonlara gittiler. Tüketiciye direkt temas etmeyen şirketler ise farklı martech yöntemleriyle kendilerini güçlendirmeye çabalıyorlar. Artan e-ticaret satınalma davranışı, bu alandaki ölçümleme ve hedefleme çözümlerinin önemini artırdı. Pek çok şirket bu alanlara yatırım yaptı.  

Pandemi sonrasında en önemli değişimlerden biri de artan medya maliyetleri oldu. Reklamverenler için doğru kişiye, doğru mesajı en verimli şekilde verebilmek çok daha önemli hale geldi. Ad-tech çözümlerinin bu bağlamda önem kazandığını görmek ve çeşitliliğinin giderek daha da artacağını tahmin etmek mümkün.  

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir