Ünlü metaverse platformunu günlük yalnızca 38 kişi kullanıyor!

Popüler metaverse platformu Decentraland, DappRadar’ın yayınladığı rapora göre, günlük sadece 38 aktif kullanıcıya sahip!

Facebook'un ismini Meta olarak değiştirip yeniden markalaşmasının ardından "metaverse" kavramı oldukça popüler bir hale geldi. Ortaya çıktığı ilk günlerde hem markalar hem de teknoloji meraklıları tarafından sıkça gündeme getirilen metaverse, son zamanlarda eskisi kadar konuşulmuyor. Bu durum, insanların ilk zamanlara göre metaverse'ten beklentilerinin değiştiğinin bir göstergesi. 

Meta, metaverse'ün gelişimi için yaklaşık 10 milyar dolar harcadı!

Meta'nın metaverse'ü geliştirmek konusunda oldukça ısrarcı olduğunu söyleyebiliriz. Şirket, şu ana kadar, metaverse'ün gelişimi için yaklaşık 10 milyar dolar harcadı. Meta'nın metaverse'e yaptığı yatırımlar sonucunda ise şirketin metaverse departmanı 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 3 milyar dolar zarar etti. Yapılan yatırımlara rağmen, sanal evrenin henüz beklentileri karşılayacak kadar gelişmediği de bir gerçek. Geçtiğimiz aylarda, Mark Zuckerberg'ün Horizon Worlds'den paylaştığı görüntünün sosyal medyada alay konusu olduğunu sizlere duyurmuştuk. Bu gelişme, metaverse'e olan beklentilerin kırılmasına yol açmıştı. 

Decentraland'de günlük sadece 38 aktif kullanıcı yer almakta

Yakın zaman önce yapılan bir araştırmaya göre, metaverse'e karşı azalan tek şey beklentiler değil, metaverse platformlarının kullanıcı sayısında da ciddi bir düşüş söz konusu. DappRadar tarafından yapılan araştırmaya göre, Decentraland platformununda günlük sadece 38 aktif kullanıcı yer almakta. Değerlemesi 1,2 milyar dolar olan platformun bu kadar az aktif kullanıcı sayısına sahip olması oldukça şaşırtıcı.

decentraland

 Metaverse'ün en popüler platformu olarak gösterilen Decentraland, son 24 saat içinde 38 aktif kullanıcıya sahipken rakibi oalrak gösterilen The Sandbox ise aynı zaman aralığında 522 aktif kullanıcıya sahip olmayı başardı. Decentraland'de yaşanan bu gelişmenin, platformun değerleneceğini düşünen erken dönem yatırımcılar için oldukça üzücü olduğunu söyleyebiliriz. 

DappRadar tarafından yayınlanan araştırmanın ardından Decentraland, sosyal medya üzerinden araştırmanın sonuçlarını kabul etmediğini açıkladı. Günlük aktif kullanıcı sayısının 8000 civarında olduğunu belirten platform, DappRadar'ın araştırmasındaki yanlışlığın ölçümden kaynaklandığını belirtti. Metaverse platformu, DappRadar'ın yalnızca platforma giren ve harcama yapan kişileri aktif kullanıcı olarak nitelendirdiğini belirtti.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir