Unilever, Haftada 4 Gün Çalışma Modelini Deniyor

Geçtiğimiz yıllarda bazı firmaların haftada dört gün çalışma sistemini denediğine şahit olmuştuk. Şimdi de küresel tüketim malları üreticisi Unilever, bu modeli test etmeye başladı. Şirket geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'daki çalışanları için haftada dört gün çalışma modelini deneyeceğini açıkladı.

World Economic Forum'un haberine göre şirket, Yeni Zelanda'da bulunan ofislerinde çalışan 81 personelin de önümüzdeki yıl aralık ayına kadar sürecek bu denemeye katılabileceğini belirtti. Ayrıca Unilever, haftada dört gün çalışan personelin maaşında herhangi bir değişiklik olmayacağını, kendilerine haftada beş gün çalışıyormuş gibi ödeme yapılacağını söyledi.

https://pazarlamasyon.com/haftada-4-gun-calisma-modeli-gercekten-verimli-mi/

Unilever Yeni Zelanda Genel Müdürü Nick Bangs, buradaki amacın dört günlük çalışma saatlerini artırmak değil, işin yapılış şeklini değiştirmek olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

"Ekibin dört uzun gün boyunca çalıştığı bir duruma düşersek, o zaman bunun amacını kaçırırız. Ekibimizin gerçekten uzun günler geçirmesini değil, çalışma şekline önemli bir değişiklik getirmek istiyoruz."

12 ay sürecek bu deneme süreci sonunda Unilever, bu değişimin sonucunu değerlendirecek ve küresel olarak geriye kalan 155 bin çalışanı için bu sistemin nasıl işleyebileceğine bakacak.

https://pazarlamasyon.com/microsoft-japonya-haftada-4-gun-calisarak-verimliligi-%40-artirdi/

Yeni Zelanda'da bir süredir haftalık çalışma süresinin kısaltılması tartışılıyor. Emlak planlama şirketi Perpetual Guardian, geçen yıl bu fikri hayata geçirdi ve büyük verimlilik artışları gördüğünü açıkladı.

Bu yıl içerisine Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, corona virüs salgını sırasında çalışanlara esneklik sunmak için firmaları haftada dört günlük çalışma düzenini düşünmeye teşvik edince, bu fikir ülke genelinde ivme kazandı. Başbakan Jacinda Ardern, ayrıca bu düzenin, uluslararası sınırlar kapalı kalırken iç turizmi artırmaya yardımcı olabileceğini de söyledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir