Uber, Careem'i Satın Almak İstiyor

Ülkemizdeki tartışmalarla adını her kesime duyurmayı başaran Uber’in yanı sıra, Dubai merkezli olan ve Türkiye’de de hizmet veren Careem de benzer bir taşımacılık işi yapıyor. Son gelişmelere göre Uber, Careem’in çoğunluk hissesini alarak Orta Doğu’daki operasyonlarını birleştirmek istiyor. Satın alma ya da ortaklık gerçekleşirse, Türkiye’deki Careem de durumdan etkilenecek.

Ön görüşme aşamasındaki iki şirket, farklı yapıları konuşarak birleşme detaylarını şekillendiriyorlar. Bloomberg’in haberine göre Uber ve Careem’e yakın kaynaklar, bu durumun özellikle seneye halka açılmak isteyen Uber için önemli olduğunu belirtiyor.

Uber, daha önce Güneydoğu Asya, Rusya ve Çin’deki operasyonlarını rakiplerine satmış ve küresel iş anlayışında satışla ilgili defteri kapattığını açıklamıştı. Careem ile olan görüşmelerde ise Uber’in şirketin yarıdan fazlasına sahip olma isteği olduğu kaynaklarca doğrulanıyor. Ortaklık bu şekilde kurulmazsa, Uber’in Careem’i tamamen satın alacağı da konuşuluyor.

Görüşülen seçeneklerden birisi de, ortaklık sonrası Careem yöneticilerinin markayı koruyarak, işletmeye devam etmelerini kapsıyor.

Careem, hâlihazırda 500 milyon dolara kadar yatırım almak üzere yatırımcılarla görüşüyor. Bu yatırım Careem’in değerlemesini 1,5 milyar dolara çıkartacak. Ayrıca ocak ayında şirketi halka açmak için bankalarla da görüşüldüğü biliniyor.

2019’da halka açılmaya hazırlanan Uber ise ana pazarları dışındaki ülkelerdeki işlerini hafifletiyor. Geçen yıl Rusya’da Yandex NV ile birleşen şirket, Martta Singapur merkezli Grab’in yüzde 27,5 hissesi karşılığında operasyonlarını devretmişti.

Careem, şu anda Kuzey Afrika’dan Pakistan’a uzanan coğrafyada 10’dan fazla ülkede ve 70 şehirde hizmet veriyor. Kullanıldığı ülkelerin büyük bölümünde pazar lideri konumundaki şirketin en büyük pazarı Suudi Arabistan.

Suudi Arabistan’ın devlet fonunun Uber’de ortaklığı olduğunu da unutmamak gerek. Fon, 2016 yılında Uber’in 3,5 milyar dolarlık hissesini satın almıştı. Suudi milyarder Prens El Velid Bin Talal’ın yatırım aracı olan Kingdom Holding ve Suudi Telekom’un sermaye yatırımı kolu STV de aynı zamanda Careem’de yatırımlara sahipler.

Kaynak: Habertürk

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir