Uber, 3700 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Dün sizlere Airbnb'nin çalışanlarının dörtte birini işten çıkardığından bahsetmiştik. Şimdi de bir başka paylaşım ekonomisi platformu, büyük bir işten çıkarma yapıyor. Uber, 3700 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. Bu sayı, şirketin toplam çalışan sayısının %14'üne tekabül ediyor.

The Next Web'in paylaştığı habere göre, işten çıkarılanların büyük bir kısmı, müşteri desteği ve işe alım departmanlarında çalışan kişilerden oluşuyor. Uber, bu işten çıkarmalar dolayısıyla verilecek olan kıdem tazminatları ve oluşan diğer masrafların kendisine yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

https://pazarlamasyon.com/airbnb-calisanlarinin-%25ini-isten-cikariyor/

Bütün kesintilere ek olarak, şirket CEO'su Dara Khosrowshahi de yılın geri kalanında maaş almamayı kabul etti. CNBC'nin belirttiğine göre, Uber patronu, geçtiğimiz yıl şirketten toplamda 1 milyon dolar temel ücret aldı. Ancak belirtilene göre, bu ücretin çoğunluğunu primler ve hisse senedi ödülleri oluşturuyor.

Bu işten çıkarma duyurusunun ardından Uber'in hisseleri yaklaşık olarak %2,5 oranında değer kaybetti. İşin kötüsü ilerleyen günlerde daha fazla çalışanın işten çıkarılma ihtimali bulunuyor. CNBC'ye göre, rezervasyonlarının yaklaşık %80 oranında düştüğü söylenen Uber'in, iki hafta içinde nihai bir finansal güncelleme sunması bekleniyor.

Bu arada Uber'in rakiplerinden biri olan Lyft de geçtiğimiz hafta yaklaşık 1000 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu sayı, şirketin toplam iş gücünün yaklaşık olarak %17'sine denk geliyor. The Verge'ün yaptığı habere göre, şirketin yöneticileri dün yatırımcılarla yapılan kazanç toplantısında, corona virüs salgını nedeniyle şirketi işlerinin geçtiğimiz yıla oranla %70 azaldığını ifade ettiler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir