Uber, 3000 Kişiyi Daha İşten Çıkarıyor

Ulaşım ağı şirketi Uber, birkaç hafta önce 3700 çalışanını işten çıkarma kararı almıştı. Bu sayı, şirketin toplam çalışan sayısının yaklaşık olarak %14’üne denk geliyordu. Wall Street Journal'in belirttiğine göre şirket, 3000 çalışanını daha işten çıkarma kararı aldı.

Bu ikinci işten çıkarma operasyonuyla birlikte şirketin toplam çalışan sayısı 20.200'e düşecek. Ve böylelikle şirket, salgın döneminde çalışanlarının yaklaşık olarak dörtte birini işten çıkarmış olacak. Bununla birlikte şirket, 45 ofisini kapatıyor ve nakliye ve otonom araç teknolojisi gibi alanlardaki yaklaşımını yeniden değerlendiriyor.

https://pazarlamasyon.com/uber-3700-calisanini-isten-cikariyor/

Şirket CEO'su Dara Khosrowshahi bu işten çıkarmalarla ilgili olarak çalışanlar için yazdığı bildiride, "Kendimizi artık büyümeye, genişlemeye ve yenilik yapmaya devam etmek için yeni sermayeye ya da yatırımcılara güvenmeyen, kendi kendini idame ettiren bir işletme olarak ispat etmeliyiz." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Belirtilene göre, işten çıkarmaların bir parçası olarak Uber'in çalışanlara kıdem tazminat ve diğer menfaatler için 145 milyon dolara, ofisleri kapatmak için de 80 milyon dolara kadar ödeme yapması bekleniyor. Bu arada bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırıldıkları için Uber sürücüleri bu işten çıkarmalardan etkilenmediler.

https://pazarlamasyon.com/uber-eats-uberin-ana-isini-golgede-mi-birakacak/

Şirketin belirttiğine göre, salgın döneminde yolculuklar %80 oranında azaldı. Bununla birlikte insanlar aşırı derecede online yemek siparişi verdikleri için Uber Eats işi hızlı bir şekilde yükselişe geçti. 2020'nin ilk çeyreğinde Uber Eats, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %52 artışla 4,68 milyar dolarlık brüt gelir elde etti.

Bununla beraber Wall Street Journal ve Bloomberg'in belirttiğine göre, şu sıralarda Uber, yemek teslimat işi Uber Eats'i güçlendirmek için GrubHub'u satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Wall Street Journal'a göre, Uber ilk kez bu yılın başlarında GrubHub'a bir teklif sundu ve görüşmeler o zamanda beri devam ediyor. Bloomberg, anlaşmanın bu ay içinde sonlanabileceğini belirtti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir