Türkiye’nin en değerli markaları açıklandı

Brand Finance, 2023 yılına ilişkin “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100”ü açıkladı.

Brand Finance, "Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100" çalışmasını tamamlayarak 2023 yılına ilişkin sonuçları açıkladı.

Bu yıl da, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında olduğu gibi, 2 milyar dolarlık marka değeriyle THY ilk sırayı aldı ve Türkiye'nin en değerli markası unvanını korudu. THY, marka değerini geçen yıla göre yüzde 26 artırarak bu başarıyı elde etti.

Arçelik, 1 milyar 500 milyon dolarlık marka değeriyle THY'nin ardından ikinci sırayı aldı. Vestel ise 927 milyon dolarlık marka değeriyle üçüncü oldu.

Garanti BBVA, 767 milyon dolarlık marka değeriyle üç sıra yükselerek dördüncü sıraya yerleşti. İş Bankası, 736 milyon dolarla beşinci, BİM, 589 milyon dolarla altıncı, Ziraat Bankası, 560 milyon dolarla yedinci, Ford Otosan, 543 milyon dolarla sekizinci, Turkcell, 532 milyon dolarla dokuzuncu ve Akbank, 490 milyon dolarla onuncu sırayı aldı.

Bu yıl, farklı iş kollarından Şölen, Ege Profil ve Desa olmak üzere 3 yeni marka ilk 100 listesine girdi. İlk 100 marka arasında marka değerinde en yüksek artış yüzde 153 ile Aktifbank'ta, yüzde 101 ile Anadolu Isuzu'da gerçekleşti. En büyük düşüş oranı ise yüzde 64 ile Aytemiz'de oldu. Sıralamayı yüzde 61 ile Anadolu Sigorta ve yüzde 56 ile Brisa izledi.

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, en değerli 100 markanın toplam değerinin 15,6 milyar dolar olduğunu ve neredeyse geçen yılın değerine (16 milyar dolar) yaklaşıldığını belirtti. İlgüner, son üç yıldır toplam değer kaybının devam ettiğini ancak Türk lirasının değer kazanmasıyla şirketlerin marka değerlerinin olumlu bir seyir izleyebileceğini ifade etti.

Turquality'nin, cari açığa olumlu etkisi olması gereken değerli markalar için önemli bir çaba olduğunu vurgulayan İlgüner, 384 markanın dahil olduğu Turquality çalışmalarının artırılması gerektiğini belirtti. Şirketlerin marka değerini artırmak, katma değerli üretim ve ihracat için özel ve kamu sektörünün koordineli bir şekilde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken İlgüner, "Marka Türkiye" girişimlerinin bu amaçla entegre stratejiler ve politikalar üretme sürecini etkin kılacağını söyledi.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir