Turkcell dijital banka kuruyor

Turkcell, dijital banka kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvuruda bulundu.

Turkcell, dijital banka kurmak için BDDK'ya başvuruda bulunduğunu duyurdu. Şirket, 1 milyar TL'lik sermaye ile kurulacağı söz konusu bankanın yüzde 99,96'sına Turkcell Finansman A.Ş. olarak sahip olacak. Geri kalan paya ise Turkcell'in alt şirketleri sahip olacak.

Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer verilen açıklamasında, bankanın bireysel ve KOBİ müşterilerine hizmet sunacağı bilgileri yer aldı.

Turkcell'den KAP'a yapılan açıklama ise şöyle:
"Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.'nin yüzde 99,96'sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin ayrı ayrı yüzde 0,01'ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK'ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Şirket kuruluşunun kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında Yönetim Kurulu kararıyla ertelenmiştir."

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir