Tesla Model 3, Neden Y Kuşağının Favori Arabası?

Ürettiği elektrikli ve otonom araçlarla son birkaç senede hızla yükselen bir otomotiv markası olan Tesla, son zamanlarda ciddi problemlerle uğraşsa da birçok kişinin gözde otomotiv markası konumunda. Tesla'nın geçmişinin çok fazla olmadığını göz önüne alacak olursak, bu, çok sayıda köklü şirketin bulunduğu böylesi bir endüstride başarılması gerçekten zor olan bir iş.

Tesla'nın en çok güvendiği arabalarının başında ise tabii ki Tesla Model 3 geliyor. Bunun en önemli sebebi, Tesla Model 3'ün, şirketin en son geliştirdiği otomobil olması. Tesla markasının son birkaç senedeki hızlı yükselişi nedeniyle, Tesla Model 3'e gösterilen ilgi o kadar fazla oldu ki, şirket hala siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sizlerle Tesla Model 3'ün üretiminde yaşanan darboğaz ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bunların yanı sıra, Tesla ve Tesla Model 3 ile ilgili bir başka önemli detay daha var. Moosylvania isimli reklam ajansının geçtiğimiz sene yaptığı araştırmaya göre Tesla, Y kuşağının en sevdiği otomobil markalarında biri konumunda. Bununla birlikte Tesla Model 3 ise Y kuşağının favori arabası olarak tanımlanıyor. Tabii ki, Tesla'nın ve Tesla Model 3'ün Y kuşağına çekici gelmesinin belli başlı sebepleri var.

Tesla'nın Vizyonu

Piyasada bulunan araçların satış fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Kelley Blue Book isimli şirkette analist olarak görev yapan Akshay Anand, Business Insider'a yaptığı açıklamada, Tesla markasının Y kuşağına çekici gelmesinin sebebinin, şirketin yaptığı yenilikçi hamleler olduğunu ifade etti. Bu yenilikçi hamlelerin başında, elbette ki şirketin elektrikli ve otonom arabalara yatırım yapması geliyor. Bununla birlikte Tesla'nın solar çatı panellerini piyasaya sürerek yenilenebilir enerji alanında yaptığı atılımın da bunda payı büyük. Hatta şirketin, geçtiğimiz günlerde SpaceX iş birliğiyle bir Tesla Roadster'ı uzaya göndererek yaptığı ilginç reklam bile, Tesla'nın Y kuşağı tarafından ilgi görmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Tesla Model 3'ün Uygun Fiyatı

Tesla'nın Model 3'ten önceki araçları Roadster, Model S ve Model X nispeten yüksek fiyatlara sahiplerdi. Bu araçların fiyatları genel olarak 70.000 doların üzerindeydi ve opsiyonel özelliklerle birlikte, bu fiyat 100.000 doları bulabiliyordu. Yani bu araçların fiyatları, Y kuşağının karşılayabileceği seviyede değildi.

Şirketin son otomobili Tesla Model 3'ün satış fiyatı ise 35.000 dolardan başlıyor ve araç, sahip olduğu bu uygun fiyat nedeniyle Y kuşağının gözdesi haline geldi. Aracın fiyatı haricinde, Y kuşağının ilgisini çeken en önemli yönü ise teknolojik özellikleri. Tesla Model 3'ün en çok öne çıkan teknolojik özelliği, tabii ki otopilot özelliği. Ayrıca araçta bazı durumlarda kullanılabilen yarı otonom özellikler de bulunuyor. Bununla birlikte şirket, Tesla Model 3'ün 15 inç boyutundaki dokunmatik ekranına daha fazla dikkat çekmek için araçta gösterge paneline yer vermedi. Bu 15 inçlik dokunmatik ekran sayesinde, aracın iç özelliklerinin birçoğu kontrol edilebiliyor.

Elon Musk

Tesla'nın en büyük şansının Elon Musk gibi bir kurucu ortağa ve CEO'ya sahip olması olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Başarılı girişimci Elon Musk, bu zamana kadar Tesla dışında SpaceX ve The Boring Company şirketleriyle de çok önemli işler başardı. Ve Elon Musk, yaptığı bu hamlelerle birçok insanın takdirini kazanmış durumda. Bu insanların büyük bir kısmının da teknolojiyle içli dışlı olan Y kuşağı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bunların yanı sıra, Elon Musk'ın yaptıklarından çok vadettikleri insanları son derece heyecanlandırıyor. Mars'ta koloni kurma hayali, ulaşımda çığır açabilecek hyperloop projesi ve trafiğe çözüm getirmek amacıyla Los Angeles'ın altında tüneller inşa edilmeye başlanması; Elon Musk'ın şimdiye kadar ortaya çıkan projelerinden bazıları. İşte Elon Musk'ın şimdiye kadar başardığı tüm işler ve vaatleri, insanların kafasında Tesla markasıyla ilgili olumlu düşünceler oluşmasını sağlıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir