Teknoloji ve inovasyon DNA'mızın bir parçası

Ford Otosan Pazarlama Müdürü Talat İşcioğlu ile Tech Brands Türkiye'de "Yılın Teknolojik Markası" ödülünü kazanan Ford Otosan'ın başarısını konuştuk.

Türkiye'nin en teknolojik markalarının ödüllendirildiği Tech Brands Türkiye'de geçtiğimiz Şubat ayında ödüller sahiplerine kavuşmuştu. Bu yıl Tech Brands Türkiye'de "Yılın Teknolojik Markası" seçilen Ford Otosan'ın başarısını, Ford Otosan Pazarlama Müdürü Talat İşcioğlu ile konuştuk.

Ford olarak, Tech Brands Türkiye 2024’te, "Yılın Teknolojik Markası" ödülünü aldığınız için öncelikle tebrik ederiz. Duygularınızı Pazarlamasyon okurlarıyla paylaşır mısınız?
Öncelikle teşekkür ederiz. Tech Brands Türkiye 2024’te "Yılın Teknolojik Markası" ödülünü kazanmak, bizim için büyük bir gurur ve motivasyon kaynağı. Bu ödül, teknoloji yatırımlarımızın ve inovasyon çabalarımızın meyvesi olmanın ötesinde, aynı zamanda gelecek vizyonumuzun karşılık bulması anlamına da geliyor.

Geleceğe bakışımızda teknoloji, büyük rol oynuyor. Teknoloji, araçlarımızın hiç olmadığı kadar güvenli ve akıllı olmalarını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda müşteri yolculuğunda benzersiz bir deneyim sunma potansiyeli taşıyor. Bu nedenle teknoloji ve inovasyon Ford'un DNA'sının bir parçası; geliştirdiğimiz teknolojilerle Ford kullanıcılarının hayatlarına ne kadar değer kattığımızın farkındayız. Yaptığımız her geliştirme, insanlar için daha güvenli, daha bağlantılı ve daha keyifli bir sürüş deneyimi ve ulaşmak istedikleri her noktaya ulaşma özgürlüğünü sunma amacını taşıyor. Bu ödül, bu çabalarımızın karşılığını aldığımızı gösteriyor ve bizi daha da ileriye taşıyacak bir ivme sağlıyor.

Ford olarak, geleceğin mobilite ihtiyaçlarına çözüm sunma konusunda öncülük etmeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz. Bize duyulan güvenin bir göstergesi olarak, teknoloji ve inovasyon alanındaki çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm Ford ailesine teşekkür etmek isterim. Gelecekteki teknolojik gelişmeleri paylaşmayı sabırsızlıkla beklediğimizi de belirtmeliyiz.

2024’ün yeni trendleri sizce neler, sektördeki oyuncular gelecek dönemde ayakta kalabilmek için nelere dikkat etmeli? 
Teknoloji, pazarlamanın işleyişini ve metriklerini de dönüştürüyor. 2024 trendlerinin başta teknolojideki gelişmeler olmak üzere değişen tüketici davranışları ve yeni medya platformlarının yükselişi gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini görüyoruz.

Dijitalleşmenin en ‘sıcak’ başlığı olan yapay zekâya odaklanarak başlayalım, özellikle de üretken yapay zekâya (generative AI)... Yapay zekânın pazarlama süreçleriyle entegre edilmesi; veri analizi, müşteri deneyimlerinin özelleştirilmesi ve kampanya optimizasyonu gibi alanlarda kökten bir dönüşüm yaratıyor. Sektör, verimlilik ve yaratıcılığı geniş kapsamda artırmak için yeni nesil yapay zekâyı kullanma potansiyelini araştırıyor. Bu entegrasyon, verimlilik ve yaratıcılık için daha fazla fırsat sağladıkça, içerikler arasında dikkat çekmek için rekabet daha da yoğunlaşacak.

Öte yandan işin bir de tüketici boyutu var. Teknolojinin günlük hayattaki ağırlığı yükseldikçe kitlesel pazarlama da yerini hiper-kişiselleştirilmiş içeriklere bırakıyor. Ürün veya hizmetten öte, unutulmaz bir deneyim sunmak ön plana çıkıyor. Deneyim pazarlaması, markaların rakiplerinden sıyrılmalarını ve müşterileriyle daha derin bir bağ kurmalarını sağlayacak. Influencer'lar bu noktada markaların hedef kitlelerine ulaşması ve onlarla güvenilir bir şekilde bağlantı kurması için hâlâ etkili bir yol. 

Biz de Ford Türkiye olarak hedef kitlemizle daha samimi ve etkileşimli bir şekilde bağlantı kurmak için influencer marketing'i kullanıyoruz. Hatta bunu bir adım ileri taşımak üzere heyecan verici bir projeye giriştik: Marka stratejimiz doğrultusunda Türkiye’nin otomotiv alanındaki ilk ve tek sanal influencer’ı Alin’i yarattık. Alin'i, ilk elektrikli SUV'umuz Mustang Mach-E ile buluşturduğumuz sıra dışı bir reklam filmi çektik, böylece pek çok ilki bir arada sunarak vizyonumuzu adeta yeni nesil bir deneyime dönüştürüyoruz. Alin, influencer marketing'in yeni bir boyutunu temsil ediyor. Değerlerimizi ve ‘geleceği bugünden yaşatma’ mottomuzu yansıtıyor. 

Alin, influencer marketing'in sadece ürün ve hizmetleri tanıtmak için değil, aynı zamanda marka bilinirliği ve sadakati oluşturmak için de etkili bir araç olduğunu gösteriyor. Alin'in başarısı, influencer marketing'in geleceği hakkında bize ipuçları veriyor. Gelecekte, markalar daha özgün ve yaratıcı influencer marketing stratejileri geliştirmek için yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerden yararlanmaya devam edecekler.

Markalar, sahiplendikleri kültürle uyumlu oldukları, marka mesajlarını alıcı ihtiyaçlarına göre hizaladıkları ve nicelikten ziyade niteliği ön plana çıkardıkları sürece tüketiciye erişebiliyorlar. Bu trendin bir boyutu olarak; markaların müşterilerde kişisel düzeyde -hatta onlarda bir duygu uyandıracak şekilde- etki yaratabilecekleri çevrimdışı, beklenmedik temas noktaları oluşturmaya giderek daha fazla yatırım yapacağını görüyoruz. Elbette şunu akılda tutmalıyız; tüketiciler, çevreye ve topluma duyarlı, şeffaf markaları tercih ediyorlar. Bu nedenle pozitif bir değer yaratan, inandıklarının arkasında duran markalar tüketicilerin radarında olmayı sürdürecek.

Özetle; pazarlamanın dinamik ortamında başarıyı yakalamak için, sektördeki oyuncuların teknolojiyi kucaklaması, tüketiciyi daima merkeze alması, onlarda güven ve değer oluşturması, etkileşimi artırması ve nihayetinde sürekli uyum sağlamaya açık olması gerektiğini düşünüyorum.

Gelecek dönem hedef ve stratejileriniz neler olacak? 
Heyecan verici deneyimlerle müşterilerimizin hayatına dokunmayı ve onları geleceğe dair heyecanlandırmayı hedefliyoruz. Elektrikli ve bağlı araç teknolojileriyle sürdürülebilir ve keyifli bir mobilite deneyimi sunarken, yeni nesil mobilite çözümleri için inovasyona yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Dijital dönüşümün öncülüğünü yaparak, dijital platformlar ve araçlarla kişiselleştirilmiş ve etkileşimli bir deneyim sunma çabasındayız. Yapay zekâ ve veri analizi ile iş süreçlerimizi optimize ederken, dijital pazarlama ve satış kanallarıyla marka bilinirliğimizi ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Bizim için bir slogandan çok daha fazlasını ifade eden “Geleceği Bugünden Yaşa” mottomuzla özetlediğimiz hedeflerimiz doğrultusunda, Ford olarak Türkiye’deki mobilite dönüşümünde geleceği paydaşlarımıza sıradışı deneyimlerle sunmayı amaçlıyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir