Suwen mağaza ağını genişletirken dijitalde de büyümeye devam ediyor

Kadın iç giyim, ev giyim, plaj giyim ve çorap sektöründe yer alan en büyük 5 marka içinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen, üç yıl içerisinde Türkiye ve yakın coğrafyalarda toplam 300 noktaya ulaşmayı hedefliyor. Suwen Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Can Dilek’e, Suwen’in dijital yenilik ve performansından yurtiçi ve yurtdışı mağaza hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte’nin Sektör Raporu’na göre; kadın iç giyim, ev giyim, plaj giyim ve çorap sektöründe yer alan en büyük 5 marka içinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası olan Suwen, bu yıl yurtiçinde toplamda 160 mağazaya ulaşacaklarını öngörüyor. Suwen Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Can Dilek ile Suwen’in dijital yenilik ve performansından yurtiçi ve yurtdışı mağaza hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk.

Perakende sektörü açısından dijital pazarlamayı etkili kullanmak oldukça kıymetli bir hale geldi. Suwen, dijitalde hangi yenilikleri hayata geçirdi? Bu yeniliklere yön veren müşteri beklentilerinden bahseder misiniz?
Pandemi sürecinde evde kalma süreci, tüketicileri dijital alışverişe belli ölçüde alıştırdı. Gerek kendi web sitemiz Suwen.com.tr, gerekse güçlü e-ticaret platformları üzerinden yaptığımız e-ticaret satışlarında son dönemde önemli bir ivme yakaladık. Özellikle ev giyim ve iç giyim kategorimizle 2021 yılı sonu itibarıyla, 2019’a kıyasla 15,8 katına büyüyen bu satış kanalında, net satışların yüzde 43,7’si Suwen’in kendi internet sitesinden, yüzde 56,3’ü de Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından geliyor. BoomSocial'ın Instagram kanalı özelindeki verilerine göre, 31.01.2022 tarihinde Suwen, Lingerie, Giyim - Markalar sektöründeki 21 hesap arasında en çok takipçi artışı olan birinci hesap oldu. Yine BoomSocial'daki verilere göre Mayıs 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında sektör takip artış ortalaması yüzde 10,06 iken, Suwen hesabının takipçi değişim oranı yüzde 49,26 oldu. Ayrıca SocialBrands Instagram puanlarında Kasım 2020-Mayıs 2021 arasında marka ortalama puanını 64,6’den, 21 Haziran-Şubat 2022 arasında ortalama puanını 71,9’e çıkararak, rakiplerimize göre puanını en çok artıran marka olduk.

Dijitalleşmenin tüketici davranışlarına ve alışveriş tercihlerine ne gibi etkileri oluyor? Suwen’in dijitaldeki performans değerlendirmesini sizden dinleyelim…
Geride bıraktığımız yılda Suwen.com.tr’de 9 milyon ziyaretçi ağırladık. Tüketicilerin ortalama site içerisinde zaman geçirme süreleri yaklaşık 3 dakika olarak gerçekleşti. Bunu daha da ileriye taşımak için mağazalarımızda birebir hizmet sunan satış temsilcilerimizden esinlenerek pek çok projeyi devreye aldık ve almaya devam ediyoruz. 2022 yılında da görsel kalite, kombinleme ve karar ağacı gibi yeniliklere imza atacağız.

Geçtiğimiz yıl Suwen için nasıl geçti? Ne kadarlık bir ciroya ulaştı?
Pandeminin ilk gününden itibaren yatırımlarımızı aksatmadan devam ettirdik. Yeni mağazalar açarak mağaza ağımızı genişlettik. Pandemi içinde ve sonrasında yaşanan normalleşme sürecinde hız kesmeden büyüdük. 2021 yılında 27 yeni mağaza açtık. Net satış gelirlerimiz 2021 yılında 359,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Kârlılık bakımından 2021 yılında 2020’den çok daha iyi bir performans gösterdik. Çift haneli bir FAVÖK marjıyla her geçen yıl daha da güçlenerek ilerliyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışında kaç mağazaya ulaşacaksınız?
Suwen olarak hız kesmeden büyümeye devam ediyoruz. 2022’de Avrupa pazarına hızlı bir giriş yapıyoruz. Romanya’da iki mağazamızı açtık. Üçüncü mağazamız da hazırlık aşamasında. Romanya’da ürünlerimiz için güçlü bir potansiyel bulunduğuna inanıyor ve Romanya pazarında iki yıl içerisinde 15 noktaya ulaşacağımızı öngörüyoruz. Öte yandan, gelecek üç yıl içerisinde Türkiye ve yakın coğrafyalarda toplam 300 noktaya ulaşıyor olacağız. Bunun yüzde 20’ye yakınının Türkiye sınırları dışında olmasını hedefliyoruz. Böylece gelirlerimizin en az yüzde 30’unun ihracat kaynaklı olmasını bekliyoruz.

2022 yılı hedef ve stratejileriniz neler?
Hitap ettiğimiz hedef müşteri kitlesi olan 24-45 yaş aralığındaki kadın nüfusunun artması ve KİEP pazarının modern organize perakendeye doğru yönelmesi bizi olumlu yönde etkiliyor. İl bazında nüfusun yüzde 80’ine, ilçe bazında bakarsak henüz yüzde 30’una ulaştığımızı görüyoruz. Bugün itibarıyla Türkiye’nin 38 şehrinde 143 mağazaya ulaştık.Gelecek 3 yıl içerisinde Almanya, İngiltere, Amerika başta olmak üzere gelişmiş pek çok ekonomiye dijital olarak da giriş yapmayı arzu ediyoruz.

 

Türkiye metaverse'e hazır mı? [Araştırma]

Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Kavramı Araştırması”; toplumda ve işletmelerde metaverse kavramı konusundaki algıya ve bilgi düzeyine ışık tutuyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir