Suudi Ortak Alan Simit Sarayı, İngiltere'de Halka Açılıyor

Son olarak rakibi olan Komşufırın’ı satın almak istediği söylenen Simit Sarayı, son iki gündür yeni hamleleriyle gündeme geliyor. İlk olarak dün Habertürk’ün paylaştığı habere göre, Simit Sarayı’nın %10’u Suudi Arabistan şirketi olan Fawaz Alhokair’e satıldı.

Konuyla ilgili olarak iki şirket tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Fawaz Alhokair Grup’un Simit Sarayı'nın %10 hissesini alarak stratejik işbirliği anlaşması imzaladığı duyuruldu. Açıklamaya göre Fawaz Alhokair Grup Başkan Yardımcısı ve grubun perakende lideri Dr. Abdul Majeed Alhokair, Simit Sarayı’nın yönetim kurulu üyesi olarak atanacak. Bunların yanı sıra Hürriyet’in belirttiğine göre, Fawaz Alhokair Grup, Simit Sarayı’nın %10’luk hissesi için yaklaşık 100 milyon dolar ödeyecek.

Fawaz Alhokair, Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde faaliyet gösteriyor. 2014 yılında Simit Sarayı ile master franchise sözleşmesi imzalayan şirket, şimdiye dek Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaklaşık 50 Simit Sarayı şubesi açtı. Bununla birlikte şirket, önümüzdeki 4 yıl içinde 250’den fazla mağaza açarak toplamda 300’den fazla Simit Sarayı mağazasına ulaşmayı planlıyor.

Simit Sarayı, Önümüzdeki Yıl Londra Borsası’nda Halka Açılacak

Dün bu gelişme yaşanırken bugün de Hürriyet’in yaptığı habere göre, Türkiye’nin önemli markalarından biri olan Simit Sarayı, Londra Borsası’nda halka açılmaya hazırlanıyor. Şirketin, aralarında Goldman Sachs, Merrill Lynch ve HSBC’nin de bulunduğu kuruluşlarla temasta olduğu ve 2018 yılında Londra Borsası’nda yapılacak halka arz için çalışma yürüttüğü söyleniyor.

Londra’daki finans çevreleri, her yıl dünya genelinde açtığı şubelerle %100’e yakın büyüme gösteren şirketin İngiltere’deki halka arzdan 400 milyon doların üzerinde gelir elde etmeyi hedeflediği belirtiliyor. Şirketin ihracatının 150 milyon doları aştığı da ifade edilirken eğer borsa operasyonu da gerçekleşirse Simit Sarayı, Suudi ortaklığında Londra’da işlem gören bir şirket haline gelecek ve uluslararası ününü pekiştirecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir