Shutterstock Fyre Festivali'ni Fena Tiye Aldı

  • Shutterstock, ünlü Fyre Festivali'ne atıfta bulunarak zekice bir kampanya hazırladı.
  • Shutterstock kampanya kapsamında, Fyre Fesivali tanıtımın orijinal videosundaki görüntülerle benzer bir konseptte reklam filmi çekti.
  • Shuttershock CMO’su Lou Weiss, derleme klip için sadece 2062 dolar harcandığını belirtti.
  • Klip Shuttershock tarafından lisanslanan 18 farklı filmin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.
  • Kampanyada ana hedef Shutterstock koleksiyonunun kalitesini ve derinliğini dünyaya hatırlatmak.
  • İlgili yazı: Shutterstock Oscar Adayı Filmlerin Posterlerini Yeniden Yorumladı

Hatırlarsanız yakın zamanın büyük skandallarından biri de müzik festivali olarak tanıtılan Fyre Festivali'ydi.

Kısaca hatırlayalım neler olmuştu?

Ünlü isimlerin reklamını yaptığı festival, pazarlama bütçesini oldukça geniş tutup, yerel ve global ağda hakkından bahsettirmeyi başarmıştı. Biletlerin rakamı 20 bin dolara kadar varan lüks müzik festivali, yaşanan skandal sebebiyle iptal edilmişti. Akabinde, maalesef hiçbir beklenti karşılanamadığı için madurlar durumla ilgili dava açmıştı. Hazin sonsa, Fyre Festival organizatörleri Ja Rule ve Billy McFarland'a karşı yaklaşık 100 milyon dolarlık bir dava açılması olmuştu.

Tüm dünyada bu festivalin yankıları hala konuşulurken, skandal sonrası iki marka bu durumu fırsata çevirip festival ile ilgili belgesel çekti ve içeriklerini trende göre şekillendirmeyi başardı. Netfix ve Hulu belgesellerinde yılın en büyük PR fiyaskosu etraflıca incelenmişti. Fakat dikkat çeken en önemli nokta, festivalin kurucuların etkinliği pazarlamak için harcadıkları para olmuştu.

Shutterstock da pastadan bir dilim aldı ve Fyre Festivali’ni tiye aldığı bir tanıtım filmi yayınladı. Tanıtım filmi başta gerçekten bir festival tanıtımı gibi başlıyor. Yalnız bir fark var, bu film tamamen Shutterstock görüntülerinden oluşuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=E5mz0wb7wi4
Overhyped Festival Video Collection - Be on Fyre | Shutterstock

Başarısız olan Fyre Festivali'nin tanıtım videosuna çok benzer bir video hazırlayan Shutterstock, hazırladığı reklam filmiyle dikkatleri yeniden hem kendi üzerine hem de fiyasko festival üzerine çekmeyi başardı.

İzlemeye başladığımızda bir müzik festival filmi tanıtımına benzese de biraz ilerledikçe içerikte açıkça Fyre Festivali'ne atıfta bulunduğu anlaşılıyor. Dünyanın önde gelen stok fotoğraf ve video sitesilerinden biri olan Shutterstock, akışı ise oldukça zeki kurgulamış.


Overhyped Festival Video Collection - Be on Fyre | Shutterstock

Klip Shuttershock tarafından lisanslanan 18 farklı filmin bir derlemesinden oluşuyor. Kampanyada ana hedef ise Shutterstock koleksiyonunun kalitesini ve derinliğini dünyaya hatırlatmak.

Shuttershock CMO’su Lou Weiss, çekilen derleme klip için secdece 2062 dolar harcandığını belirtti ve sözlerine söyle devam etti. "Hikayemizde, dünya genelindeki işletmelere hikayelerini çekici bir şekilde anlatmaları için ilham vermelerini söylüyoruz".

Bu mesajı vermek için farklı ve akılda kalır bir yol izledikleri belli, sizce?

Kaynak: AdNews

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir