[Sektör] Türkiye Markalaşmada Dünya Dördüncüsü [ Infografik ]

WIPO tarafından her yıl açıklanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri kurum tarafından infografik olarak yayınlandı. Sinai mülkiyet haklarının temelini oluşturan marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurularının son 3 yıldaki büyüme oranlarına yer verilen infografikte, Çin dört alanda da birinciliği kimseye kaptırmadı. Taklit ürünlerin anavatanı olarak bilinen Çin’in sinai mülkiyet haklarının korunmasına verdiği önemin hızla artması dikkat çekiyor.

Destek Patent Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan WIPO tarafından yayınlanan infografikte yer alan rakamları yorumladı. Türkiye’nin, faydalı model başvurularının artış oranında Çin, Avusturalya ve Rusya’nın ardından dördüncü olduğuna dikkat çekerek, endüstriyel tasarım ve marka başvurularındaki artış oranıyla da üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Türkiye marka tescilinde AB’nin Üzerinde

Bora Erguvan, marka başvurularındaki artışta ise Türkiye yüzde 16’lık oranıyla, yüzde 10,4’lük büyüme gerçekleştiren ve Avrupa Birliği marka başvurusu olarak bilinen OHIM başvurularının üzerinde yer aldığını belirtti.

Tasarımda Almanya ve ABD’ye ikiye kat fark

Destek Patent yöneticisi Bora Erguvan, Türkiye, buluşların dış görünüşlerinin korunduğu endüstriyel tasarım başvurularında ise yüzde 14,9’luk büyüme oranı ile yüzde 8,7’lik ABD ve yüzde 7,6’lık Almanya gibi ülkelere iki kat fark attığı sözlerine ekledi.

Çin, Apple, Google ve Microsoft’u geçti

Erguvan son olarak Çin’in tüm dünyada yapılan patent başvurularının yüzde 29,4’lük orana sahip olarak rakiplerine büyük fark attığı patent başvurularında ise Türkiye listeye giremediğini aktardı. Çin’den sonra en fazla büyümeyi Hindistan’ın gerçekleştirirken, Apple, Microsoft, Google gibi teknoloji devlerini bünyesinde barındıran ABD ise bu iki ülkenin gerisinde kaldı.

DP_info-graphic_4Mart_ORJ

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir