[Sektör] Kadınlar En Çok “Banka”da Çalışmak İstiyor

Türkiye’nin en çok tercih edilen insan kaynakları platformu Kariyer.net, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak Türkiye’deki kadın istihdamı verilerini yayınladı. Kariyer.net verilerine göre son bir yılda kadın adayların en çok iş başvurusu yaptığı sektör “bankacılık” oldu. Son bir yılda kadın adaylar tarafından bankacılık sektöründe yapılan yeni iş başvurusu sayısında yüzde 8 artış yaşandı. Kariyer.net verilerine göre kadın adayların en çok iş başvurusu yaptığı ikinci sektör ise tekstil oldu. Tekstil sektöründen çalışmak isteyen ve bu alanda iş başvurusu yapan kadın adayların sayısında bir önceki yıla göre yüzde 16 artış görüldü. Kadınların en çok başvurduğu diğer sektörler ise gıda, eğitim, inşaat, otomotiv, turizm, sağlık, telekomünikasyon ve ilaç sanayi olarak sıralandı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, kadın adayların tercihlerinin yıllar içinde fazla değişim göstermediğini, genel başvuru oranlarında daha geride olan bankacılık, eğitim ve ilaç sektörlerinin kadın adaylar için cazibesini koruduğunu belirtti.  

Kadınlar en çok satış danışmanı olmak için başvuruda bulundu

Son bir yılda kadın adaylar tarafından en çok başvuru yapılan pozisyon bir önceki yıla kıyasla yüzde 58 artışla satış danışmanı ilanları oldu. Kadın adayların çalışmak için en çok başvurduğu diğer pozisyonlar ise muhasebe elemanı, yönetici asistanı, müşteri temsilcisi, muhasebe sorumlusu, ön muhasebe elemanı,  stajyer mühendis ve sekreter şeklinde sıralandı.

Hem kadınlar hem erkekler “kadınlara ayrımcılık var” diyor

Kadın adaylar işgücüne katılmak için hızla harekete geçerken, bir yandan iş yaşamındaki ayrımcılık tartışmaları da sürüyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kariyer.net bir anketle bu konuyu araştırdı. 1.132’si erkek, 875’i kadın olmak üzere 2.007 kişinin katıldığı ankette erkeklerin yüzde 60’ı kadınlara ayrımcılık yapıldığını, yüzde 40’ı ise yapılmadığını düşünüyor. Kadınlarda ise bu oran biraz daha yüksek. Kadınların yüzde 67’si cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını savunurken, ayrımcılık olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 33’te kalıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir