Savaş hakkındaki yanlış bilgilerin yüzde 74'ünü doğrulanmış hesaplar yayıyor [Araştırma]

X (Twitter) üzerinde yapılan bir araştırma, İsrail ve Hamas arasındaki savaşla ilgili dezenformasyona neden olan bilgilerin çoğunlukla doğrulanmış hesaplara ait olduğunu ileri sürüyor.

İsrail ve Hamas arasındaki savaş ikinci haftayı geride bırakırken, sosyal medyada savaşla ilgili çok sayıda video, fotoğraf ve haber paylaşılmaya devam ediyor. Hatırlarsanız, geçtiğimiz hafta, AB Komisyon üyesi Thierry Breton'ın Elon Musk'a yönelik bir uyarısını sizlere aktarmıştık. Breton, X (Twitter) platformunun yasa dışı içerik ve dezenformasyona neden olduğunu belirtmişti. Ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgisi olmayan hatta eski bilgisayar oyunlarından alınmış görsellerin bile platformda dolaştığını vurgulamıştı. 

x-israil-hamas-savas-1

Thierry Breton'ın uyarısının ardından X, yanlış bilgilerle mücadele ettiğini belirtmişti ve belirli sayıda hesabı kapattığını açıklamıştı. Ancak, yayınlanan veriler, platformun yanlış bilgileri engellemekte zorlandığını ortaya koyuyuor. Daha da ilginci, yanlış bilgi yayınlayan hesapların çoğunun "doğrulanmış hesaplar" olduğu bildiriliyor.

NewsGuard tarafından yapılan bir analize göre, İsrail ve Hamas arasındaki savaşla ilgili dezenformasyona neden olan bilgilerin yüzde 74'ü, doğrulanmış hesaplar tarafından yayılıyor. NewsGuard, 7 Ekim'de başlayan çatışmanın ilk haftasında, en fazla etkileşim alan ilk 250 gönderiyi inceledi. Analiz sonucunda, bu 250 hesaptan 186'sının (%74) "doğrulanmış hesaplar" olduğunu tespit etti.

x-israil-hamas-savas

Doğrulanmış hesaplar tarafından paylaşılan gönderilerde, Ukrayna'nın Hamas'a silah sattığı iddiaları ve İsrailli üst düzey yetkililerin Hamas tarafından yakalandığını gösteren bir video gibi yanlış bilgiler bulunuyor. Bu yanıltıcı gönderiler, sadece bir hafta içinde toplamda 1,349,979 beğeni, yeniden paylaşım, yanıt ve kaydedilme aldı ve dünya genelinde 100 milyondan fazla kişi tarafından görüntülendi.

NewsGuard, "İnsanların sadece ödeme yaparak doğrulanmış bir hesaba sahip olabilmeleri, İsrail-Hamas savaşı hakkında yanlış bilgi paylaşan kötü niyetli kullanıcılara büyük avantaj sağladı" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir