Elon Musk’a AB'den İsrail-Hamas uyarısı: "24 saatin var!"

AB Komisyon üyesi Thierry Breton'dan Elon Musk‘a X merkezli bir İsrail – Hamas uyarısı geldi: X, yasa dışı içerik ve dezenformasyona neden oluyor.

İsrail, Hamas ve Filistin arasında süregelen acı dolu gelişmeler devam ederken, dünya, bu savaşı yakından takip edebilmek için X (Twitter) platformuna yöneliyor. Ne var ki, sosyal medya, her bireye "haber kaynağı" olabilme hakkını verdiğinden, yetkili olmayan kişiler bile bilgi paylaşma yetkisine sahip olabiliyor. Bu, platform üzerinde yanlış veya eksik bilgilerin hızla yayılmasına yol açıyor.

X, yasa dışı içerik ve dezenformasyona neden oluyor

Son zamanlarda, bu sorun giderek daha ciddi bir boyut kazanırken, AB Komisyon üyesi Thierry Breton, özellikle Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırılarının ardından X (Twitter) platformunun AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler bulunduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, X'in sahibi Elon Musk'a uyarıda bulunan Breton, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyledi. Ayrıca Breton, bu süreçte yanlış bilgilerin önüne geçebilmek için hızlı davranılması gerektiğine dikkat çekti.

"Platformda, savaşla hiç ilgisi olmayan bilgisayar oyunlarından alınmış görseller bulunuyor."

Ayrıca açıklamada, X platformunda yalan ve manipüle edilmiş birçok görsel ve bilginin yayıldığına dair söylemler de dikkat çekti. Bu içerikler arasında İsrail-Filistin çatışmasıyla hiçbir ilgisi olmayan, hatta eski bilgisayar oyunlarından alınmış bile parçalar içeren görsellerin bulunduğunu vurgulayan Breton, bu durumun ciddiyetini belirtti.

elon-musk-x

Açıklamasının devamında, Breton, "Bu talebe önümüzdeki 24 saat içinde hızlı, doğru ve eksiksiz bir yanıt vermenizi rica ediyorum. Cevabınızı DSA'ya uygunluğunuzla ilgili değerlendirme dosyamıza ekleyeceğiz. Olası bir soruşturmanın açılması ve uygunsuzluğun tespit edilmesinin ardından cezaların uygulanabileceğini hatırlatırım" ifadesini kullandı.

AB tarafından yapılan uyarıya Elon Musk'tan cevap gecikmedi. Musk,Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir