Samsung ve LG, katlanabilir ekranlarda yeniliğe gidiyor

Piyasada sadece birkaç yıl geçirdikten sonra, katlanabilir telefonlar şaşırtıcı derecede iyi hale geldi. Çoğunlukla tüketicilerin de aynı fikirde olduğu görünüyor. Bununla birlikte Samsung, en son katlanabilir telefonları için ön siparişlerin geçen yıl tüm katlanabilir satışları aştığını açıkladı. Bugünlerde, neredeyse tüm katlanabilir telefonların ortasında bir kırışıklık oluşuyor ve Samsung bu durumu kabul ediyor. Motorola' da, katlanır Razrs'larında, kıvrımın görünümünü hafifletmek için bir kayar mekanizma kullanıyor, ancak bu bazı dayanıklılık sorunlarına yol açıyor. Bunun yanında LG akıllı telefon yapmayı bırakmaya karar vermişti fakat bu kararla birlikte tamamen konudan uzak durmadı ve LG Corporation'ın bir yan kuruluşu olan LG Chem, gelecekteki katlamayı güzelleştirebilecek yeni bir tür esnek plastik duyurdu. LG'ye göre, yeni malzeme katlanma noktasındaki kırışıklıkları azaltırken katlanabilir ekranları daha iyi korumasına olanak sağlıyor. OLED ekranlar, tüm canlı yüksek kontrastlı ihtişamıyla, ekranın geleceği gibi görünüyor. En önemlisi de, Nintendo Switch'te olumlu eleştiriler almış olması. Bunu daha da geliştiren Samsung ve LG, Global Tech Korea 2021 etkinliğinde son tasarımlarını sergiledi.

Samsung, televizyonlarında 3D görüntüleme deneyimi sağlayabilecek gerilebilir bir OLED ekran geliştirirken; LG, katlanabilir cihazlardaki kıvrımı ortadan kaldıracak bir malzeme yaratmaya çalışıyor. Samsung şu anda Galaxy Z Fold ve Z Flip ile katlanabilir akıllı telefonların önünü açıyor olsa da, bazı kullanımlardan sonra cihazların kıvrım noktasında bir miktar kırışıklık oluştuğu kaydedildi. Samsung, telefonlarındaki kırışıklık sorununu çözmenin yanı sıra, 3D deneyimini uyandırmak için bunu televizyonlarına dahil etmeyi planladığı biliniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=kg2Izr6krY0

Gorilla Glass, Oled'leri korumak için uygun ancak katlanma özelliğine sahip değil. Buna istinaden LG, LG Chem aracılığıyla ‘Gerçek Katlanır Pencere’ adı verilen bir malzemeyi araştırıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, katlanan parçalar plastik kadar esnekken, yüzeylerin cam kadar sert kalmasını sağlayan gerçek, katlanabilir bir malzeme. LG, bu malzemeyi katlanabilir bir ekranın üst katmanı olması amaçlandığı için “kapak penceresi” olarak adlandırıyor. LG, bu malzemenin ekranlardaki katlanma kırışıklığını azaltacağını iddia ediyor. Dayanıklılığı, ilk darbede paramparça olmamasını sağlarken esnekliği akıllı telefon kullanıcılarının istediği kesintisiz deneyimi de sağlıyor. Artık tekrar tekrar katlandıktan sonra kırışmayan OLED paneller üretmek bu sayede daha mümkün hale geliyor.

LG, 2022'de Gerçek Katlanır Pencereyi seri üretmeyi planlıyor ancak 2023'e kadar piyasaya sürmeyecek. Şirket bu yeni ekranı dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere taşımayı planlıyor.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir