Samsung, kendi yapay zekasını duyurdu

Samsung, kendi üretken yapay zeka modelini duyurdu. Gauss adı verilen yapay zeka, adını ünlü matematikçi Johann Friedrich Carl Gauss'tan alıyor.

Teknoloji devleri, yapay zeka alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ın yeni yapay zeka projesi olan "Grok"u duyurduğunu sizlere aktarmıştık. En son hamle ise Samsung'dan geldi. Güney Koreli teknoloji devi, Samsung AI Forum 2023 etkinliğinde kendi üretken yapay zekası Samsung Gauss'u tanıttı.

Gauss ismi nereden geliyor?

gauss

Samsung'un yapay zekasının ismi, bütün zamanların en başarılı matematikçilerinden sayılan Johann Friedrich Carl Gauss'tan geliyor. 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında yaşamış Alman matematikçi, matematikteki birçok temel kavramın gelişimine katkıda bulunmuş, sayılar teorisi, cebir, istatistik ve astronomi gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmıştır. Gauss, matematik tarihinde büyük bir deha olarak kabul edilir.

Metinlerden görüntü oluşturabilecek

Samsung Gauss, insan dillerini, kodları, görüntüleri, videoları ve sesleri kapsayan geniş bir yelpazeyi anlamakla kalmayıp aynı zamanda mantıklı cevaplar üretebilen ve yaratıcı alternatifler geliştirebilen üretken bir yapay zeka modeli olarak öne çıkıyor. Kod yazımında yardımcı olabilecek Gauss, metinlerden görüntü oluşturmak ve düzenlemek için de kullanılabilecek.

Şu an için sadece Samsung çalışanları tarafından erişilebilen bu yapay zeka aracı, ilerleyen dönemde daha geniş bir kullanıcı kitlesi için de erişilebilir hale gelecek.

Gauss'u Galaxy S24 serisinde görebiliriz

Samsung'un bu yapay zeka hamlesi, özellikle telefonlar üzerinde üretken yapay zeka teknolojileri ile birçok yeni fırsat sunabileceğini gösteriyor. Samsung'un yapay zeka çalışmalarının Galaxy S24 serisinde görülmesi bekleniyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir