Elon Musk'ın yeni yapay zekası Grok duyuruldu!

Elon Musk'ın yeni yapay zekası Grok erişime açıldı. Yapılan bazı testlerde, OpenAI'ın GPT-3.5 sürümünden daha iyi performans sergiliyor.

Temmuz ayında, Elon Musk'ın kendi yapay zeka şirketi xAI'ı duyurduğunu sizlere aktarmıştık. Şirketin internet sitesinde, xAI'ın amacının "evrenin gerçek doğasını anlamak" olduğu belirtilmişti. xAI, sonunda ilk yapay zeka modelini kullanıcılara açarak geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı.

xAI: "Mizahtan nefret ediyorsanız lütfen onu (Grok'u) kullanmayın!"

xAI, Grok'un temel avantajını "X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olma yeteneği" olarak belirtti. xAI'ın duyurusu şöyle:

"Grok'u duyuruyoruz!

Grok, Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden esinlenilerek modellenen bir yapay zekadır; dolayısıyla hemen hemen her şeyi yanıtlamayı ve daha da önemlisi, hangi soruların sorulacağını bile önermeyi amaçlamaktadır!

Grok, soruları biraz mizahla yanıtlayecak şekilde tasarlanmıştır ve asi bir yönü vardır; bu nedenle, mizahtan nefret ediyorsanız lütfen onu kullanmayın!

Grok'un benzersiz ve temel bir avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır. Ayrıca diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen karmaşık sorulara da yanıt verebilir.

Grok hala çok erken bir beta ürünüdür - 2 aylık bir eğitimle yapabileceğimizin en iyisi - bu nedenle her geçen hafta sizin yardımınızla hızla gelişmesini bekleyebilirsiniz.

Teşekkür ederiz,

xAI Ekibi"

Grok, güncel bilgilere erişebiliyor

Grok, OpenAI'nin GPT dil modeline benzer bir şekilde işliyor. Geniş veri kümesi ile eğitildiği için kullanıcıların sorularını yanıtlayabiliyor. Ayrıca, kullanıcılara hangi soruları sormaları gerektiği konusunda da önerilerde bulunabiliyor.

Grok, açıklamalara göre, dünyayla ilgili güncel bilgilere erişebilmek için X platformunu kullanıyor. Bu, kullanıcıların güncel sorularını kolayca yanıtlamasına olanak tanıyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var: X platformu, doğru bilgilere erişimin yanı sıra yanıltıcı veya yanlış bilgilere de ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, Grok'tan aldığınız cevapları birkaç kez dikkatlice incelemenizi öneririz.

Elon Musk: "Grok'un güncel bilgilere sahip olduğu ancak diğerlerinin (güncel bilgilere erişimlerinin) olmadığı tipik bir ChatGPT'ye karşı Grok örneği."

Mizah anlayışınız yoksa Grok'u kullanmayın

xAI tarafından yapılan açıklamaya göre, Grok, kendisine yöneltilen sorulara esprili cevaplar veriyor. Bu nedenle, mizah anlayışı olmayan kişilerin Grok'u kullanmaması öneriliyor. Ayrıca, açıklamada, Grok'un diğer yapay zeka sistemlerinin çözemediği karmaşık sorulara da cevap verebileceği belirtiliyor.

Grok, şu anda oldukça erken bir beta sürümünde. Bu nedenle, kullanıcılar Grok'u kullanırken çeşitli hatalarla karşılaşabilirler. Gelecekte, kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde Grok'un performansının artacağını söyleyebiliriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir