Rockstar Enerji İçeceği Türkiye Pazarından Çekiliyor

2012 yılında Pazarlama yüksek lisans eğitimi bitirme projesi olarak Enerji İçecekleri Sektörü ile ilgili çalışmamı gerçekleştirdiğimde sektörün Türkiye'de büyüyen bir yapısı olduğunu ve kısa vadede (5 yıl) önemli bir büyüme sağlayacağına kanaat getirmiştim. Nitekim aynı yılın son aylarında ABD pazar payında 2. ve 3. sırada bulunan Monster Energy ve Rockstar Energy Türkiye pazarına girdiler.

Sektörün büyüyeceği fikrini oluştururken, bu sektördeki markaların Atfetme Teorisinde yer alan pazarlama iletişimi faaliyetlerini göz önüne almıştım. Sektördeki önemli markaların iyi bir imaj oluşturma, marka kimliği ile tüketicinin genişletilmiş benliğine dokunabilme alanlarında çok başarılı olduklarını düşünüyorum. Bu çalışmaları dış pazarlarda yapabilmek için markaların yeterli bir bütçeye, iyi bir planlamaya ve iyi çalışan ekiplere ihtiyacı var.

2001 yılında ABD'de kurulan Rockstar Energy, yarattığı marka imajıya ABD'de kısa süre içinde sektör liderleri arasındaki yerini aldı. İsminden de anlaşılacağı üzere rock müziği ve aksiyon sporlarını promosyon çalışmalarının merkezine alan marka, seksist sayılabilecek bir çalışmayla da Rockstar kızlarını oluşturdu. Markanın başarısı, işletme sahibi Russ Weiner'ın Forbes 2014 sıralamasında ABD'nin en zengin 249'uncu işadamı olmasını sağladı.

Rockstar Energy, 2009 yılından beri dağıtımını Pepsi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Türkiye'de de dağıtım Pepsi Co. bünyesinden sağlanıyordu. Bir süre önce Pepsi Co. Türkiye sayfası, Rockstar Energy'i internet sitesindeki markalar menüsünden kaldırdı. Ürün ise zincir marketler dahil olmak üzere, bakkal ve diğer satış noktalarında uzun süredir bulunmuyor. Nielsen 2016 raporuna göre markanın Türkiye'deki pazar payı %2-3 arasındaydı.

Değişen Enerji İçeceği Tebliği, 1 Ocak 2018'den itibaren enerji içeceği satışına kısıtlama getirdi. Ayrıca satışına 18 yaş sınırı da konan enerji içeceklerine, geçen hafta kabul edilen torba yasa ile özel tüketim vergisi (ötv) uygulanacak. Ürüne yönelik kısıtlamaların artıyor olması sektördeki büyük oyuncuları düşündürüyor olmalı...

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

IKEA, kasırgadan hasar görmüş 3 bin dönümden fazla araziyi ağaçlandırıyor

INGKA grup ile gerçekleştirilen projede tam olarak 3 bin 264 dönümlük arazi satın alındı.

Bunlar İlginizi Çekebilir