Polonya'da Selfie İle Karantina Kontrolü Yapılıyor

Corona virüse karşı alınan önlemler kapsamında yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına uyup uymadıklarını kontrol edebilmek için Polonya'da özel bir uygulama geliştirildi.

Geliştirilen bu özel uygulama aracılığıyla insanlardan evde kaldıklarını selfie ile kanıtlamaları isteniliyor. Eğer kullanıcılar 20 dakika içerisinde yanıt vermezse, evlerine polis yönlendiriliyor.

"Ev Karantinası" adlı uygulamayı edinenler, uygulamaya selfie ile kayıt oluyor ve kendilerinden belirli aralıklarla, konum bilgileriyle birlikte selfie yollamaları talep ediliyor. Gelen talebe 20 dakika içerisinde yanıt vermeyen kullanıcıların evine polis gönderiliyor.

Uygulamada hesaplar corona virüs şüphesi taşıyanlar için otomatik oluşturuluyor. Uygulama Google Play ve App Store’dan indirilebiliyor.

Dijital bakanlık sözcüsü Karol Manys, "Karantinadaki kişiler için iki seçenek var: Ya polisten beklenmedik ziyaretler alsınlar ya da bu uygulamayı indirsinler" dedi.

Polisler Cuma günü, zorunlu karantina kurallarını ihlal eden bir kişiye 111 Euro para cezası verdiklerini ve cezaların oldukça yüksek olduğunu belirtiyorlar. Diğer AB üyeleri gibi Polonya da, ölümcül yeni corona virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için, Paskalya'ya kadar okulları kapatmak, yabancılara sınırlarını kapatmak ve insanlardan evden çalışmalarını istemek gibi bazı önlemler almıştı.

38 milyonluk nüfusa sahip Polonya'da Cuma günü itibariyle 5 ölüm de dahil olmak üzere 425 onaylanmış COVID-19 vakası mevcuttu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir