Oyunlaştırma ile Verimliliği Artıran 4 Şirket

  • Son dönemde birçok şirket, ofis içerisindeki verimliliği artırmak için oyunlaştırmadan yararlanıyor.
  • Verimliliği artırmak için oyun tabanlı sistemlerden yararlanan şirketler ise sonuçlardan oldukça memnun. The Home Depot, KPMG, Vanarama ve Waxing Digital ise bu şirketlerden sadece dördü.
  • İlgili Yazı: Olcayto Cengiz ile Oyunlaştırma Üzerine Konuştuk [Video]


Şirketler sorumluluğu artırmaya, bilgi paylaşımını teşvik etmeye, eğitim ve becerileri geliştirmeye ve daha yüksek satış ve performans hedeflerine ulaşmaya çalıştıkça belirli görevlerin tamamlanması etrafında çalışanları teşvik eden oyun tabanlı sistemlere daha fazla başvuruyorlar. Ödüller sağlamak, bireyin organizasyon içerisindeki görünürlüğünü artırmak ya da sadece iş arkadaşları arasında sağlıklı bir rekabet ortamı yaratmak gibi stratejilerin etkili motivasyon biçimleri olduğu kanıtlanmıştır. PSFK de son olarak paylaştığı yazıda, interaktif ve cazip zorluklar aracılığıyla iş yeri verimlililiğini artıran dört şirketi sıraladı.

The Home Depot

Çeşitli ev dekorasyonu ürünleri satan ABD merkezli bir perakende şirketi olan The Home Depot, bir süredir PocketGuide adını verdiği çalışan işe alıştırma aracını kullanıyor. Çalışan eğitimi ve alıştırmasına yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş bir mobil uygulama olan PocketGuide, çalışanların reyonlardayken öğrenmelerine yardımcı olmak için oyunlaştırmadan yararlanıyor.

PocketGuide, çalışanlara ürün bilgisi ve öğrenim aktivitelerini sağlıyor ve toplantı odalarında yapılan eğitimleri önemli ölçüde azaltıyor. Bu mobil uygulama, bu bahar sezonunda The Home Depot'taki tüm bahçe reyonu çalışanlarına sağlandı ve 2018 yılı boyunca daha fazla mağaza departmanına ulaştırılacak.

KPMG

Profesyonel hizmet şirketi KPMG, bir süre önce çalışan eğitimi deneyimini bir oyun haline getiren GlobeRunner ismindeki öğrenim programını başlattı. Çalışanlar, GlobeRunner aracılığıyla KPMG'nin global ağı içerisindeki yetenekler, müşteriler ve teklifler hakkında bir şeyler öğrenmek için farklı görevler alabiliyorlar. İlk 12 ay içerisinde, GlobeRunner vasıtasıyla bir milyondan fazla soruya cevap verildi.

Vanarama

Minibüs kiralama şirketi olan Vanarama, satış elemanlarının satış deneyimlerini oyunlaştıran ve motive edici bir program olan Vanarama League'i gerçekleştirmek için RMG isimli yazılım şirketi ile bir iş birliği yaptı. Satış temsilcileri, sistem bir satış kaydettiğinde bir yazar kasa sesi duyuyor ve dev bir skor tablosu üzerinde çalışma arkadaşlarına kıyasla nasıl performans gösterdiklerini görebiliyorlar. Ayrıca bu skor tablosu ayın, haftanın ve yılın en iyi satış temsilcilerini de ön plana çıkartıyor.

Vanarama League sistemi, zaman sınırlı grup oyunları gibi diğer özellikleri de içeriyor ve takım hedefi ayarlamalarına izin veriyor. Bununla birlikte bu sistem, Vanarama'nın daha önceden varolan Evolution CRM yazılımı ve Avaya IP Office telefon sistemi ile de tamamen entegre durumda.

Waxing Digital

Waxing Digital isimli e-tedarik sağlayıcısı şirket, geliştirme ekibinin verimliliğini ikiye katlamak için oyunlaştırma kullanıyor. Geliştiriciler, oyun deneyimi aracılığıyla oyunlardaki seviyelere benzer şekilde belirtilen zaman limitlerine bağlı zorluklarda 1'den 10'a kadar sıralanmış biletleri çözüyorlar. Daha sonra cevaplar müdür tarafından kontrol ediliyor ve skor bir excel tablosunda tutuluyor. En yüksek puan alan dört geliştiriciye ise Google Glass gibi ödüller veriliyor. Geliştiriciler bu uygulamanın başlamasından bu yana, rekabetin ofis içerisindeki baskıyı azalttığını dile getiriyorlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir