Odağımızda; dayanışma inovasyon ve değişim var

Knorr; daha genç, popüler kültüre daha entegre, dinamik ve eğlenceli bir marka olma yolunda başarı ivmesini sürdürüyor.

Knorr; daha genç, popüler kültüre daha entegre, dinamik ve eğlenceli bir marka olma yolunda başarı ivmesini sürdürüyor. Gıda Kategorisi Pazarlama Lideri Melisa Kısacık, “Başarılarımız sadece iş dünyasında değil, aynı zamanda müşteri memnuniyetini ve güvenini de ön planda tuttuğumuzu ifade ediyor. Aynı azim ve kararlılıkla daha da büyüyerek ve gelişerek başarılarımıza yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.” diyor.  

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adıyaman başta olmak üzere 11 ilimizi tarifi imkânsız biçimde etkileyen deprem felaketi, 2023 yılında tanık olduğumuz en acılı olaylardan biri olarak tarihe geçti. Yaralarımızı sarmak için ülkece hızlıca aksiyon almaya odaklandık. Knorr olarak afet bölgesindeki Kızılay ve AFAD yönlendirmesiyle Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Maraş ve Gaziantep’te bulunan aşevlerinde her gün bin 700 kişiye sıcak çorba sağladık. İhtiyaçlara göre oluşturulan güzergahlarda mobil çorba aracımızla Knorr çorbalarını ikram ettik.

“Yemek dayanışmadır” mesajıyla İstanbul’da geçici mağazalarla deprem bölgesindeki çiftçilerle dayanışmak üzere “Knorr’un Kileri”ni açtık. Deprem bölgesinden ürünleri tüketiciyle buluşturduğumuz geçici mağazaların tüm gelirini Knorr’un deprem bölgesindeki çiftçileri desteklemek üzere yürüttüğü çalışmalara aktardık. Tüm bu çalışmalara ek olarak  Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinden yola çıkarak afet durumlarına özel, besin değerleri ile afetten etkilenen bireylerin protein, lif ve sıvı alımına katkıda bulunacak Knorr Mercimekli Erişte Aşı’nı geliştirdik.

Öte yandan yılın başında "Soğuklar Kapıdaysa, İlle de Çorba" sloganıyla kış dönemi çorba portföyümüzü ön plana çıkardık. 4 Şubat'ta kutlanan Dünya Çorba Günü'nde İstanbul'un en işlek caddelerine sıcak çorba dağıtmak için ısıtan dış mekân üniteleri yerleştirdik. Ramazan dönemi bizim için yılın en önemli zamanı. Ramazan'a özel olarak tanıttığımız üç yeni çorbamız ile "Ramazan'da da İlle de Çorba" temasını işlediğimiz kapsamlı bir 360 derece planı hayata geçirdik.

Yaz döneminde meze ailemizin yeni üyesi olan ve pazarda bir ilk olan Knorr Mercimek Köftesi'ni tanıttık. Eylül ve Ekim aylarında baharat iletişimimiz ile ekranlarda lezzet şöleni yaşattık. Kalitemizi vurgulayan yemek odaklı reklamımızla birlikte, portföyümüzü köri varyantımızla güçlendirdik. 

Knorr markası olarak bu yıl daha genç, popüler kültüre daha entegre, dinamik ve eğlenceli bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Yemekleri ön plana çıkaran, iştah açıcı görsellerle tasarımlarımızı güncelliyoruz. Marka faydamızı yansıtmanın bir parçası olarak her gün yenilen yemeklerin lezzetini yükselterek heyecan verici bir deneyim haline getirme hedefimizle birlikte heyecanlı değişimimizi de vurgulayan ilk kampanyamızı yılın sonuna yaklaşırken yayınladık. Televizyon, açıkhava ve dijital mecralarda yayınlanan kampanyamızda "Ne Yesek Ki?" sorusuna soranlara, "Knorr'la İyi Yedik" cevabını veriyoruz. 

Yılı tamamlarken performans sonuçlarımızdan da bahsetmek isterim kısaca. Bu seneyi daha rekabetçi ve güçlü kapatıyoruz. Çorba kategorisinde son sekiz yılın rekor pazar payını elde ettik. Her kategoride pazar payı alıyor olmamız, marka gücü endeksimizi artırmamız ve bilinirliğimizdeki artış, bu yılı rekabetçi ve güçlü bir şekilde tamamladığımızın bir diğer göstergesi. Sadece çorba kategorisinde değil, diğer kategorilerde de pazar payı elde etmemiz, geniş bir ürün yelpazemiz olduğunu ve tüketicilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verdiğimizi gösteriyor. Bu çeşitlilik, işimizi güçlendirmemize ve daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmamıza olanak tanıyor. Elde ettiğimiz başarıların hepsi, sadece iş dünyasındaki başarılarımızı değil, aynı zamanda müşteri memnuniyetini ve güvenini de ön planda tuttuğumuzu ifade ediyor. Gelecek yıllarda da aynı azim ve kararlılıkla daha da büyüyerek ve gelişerek başarılarımıza yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. 

Tüketicilere özgün deneyimler sunan ürün ve hizmetler öne çıkacak
Gelecekte pazarlama dünyasına yön verecek trendler konusunda; portfolyomuzu geliştirirken de yaptığımız gibi tüketici içgörülerinden beslenmek mümkün. Peki tüketicilerde son zamanlarda en çok yükselen trend olarak ne görüyoruz derseniz; bu noktada Joyconomy’den bahsedebilirim. Nedir joyconomy; pandemi, gıda krizleri, savaşlar; üzerimizde, hiç olmadığı kadar fazla katmanlı stres var. Günümüzde, insanlar üzerlerindeki ağır stresin etkisiyle mutsuzluk yaşamakta ve bu nedenle anlık olarak modlarını yükseltmenin yollarını aramaktalar. Joyconomy, bu bağlamda tüketicilerin neşe arayışlarını ve bu amaca yönelik harcamalarını ifade ediyor. Bu trend, özellikle gıda kategorisinde belirgin bir şekilde kendini gösteriyor, daha önce deneyimlenmeyen tatlar, sıradışı lezzetler, acı ve tatlı kombinasyonları, baharatlar ve soslar gibi unsurları içeriyor. Bu eğilimin bir diğer yansıması da tüketicilerin kendilerini yediği şeyler aracılığıyla iyi hissetmesi. Bu iki öne çıkan trend, yakın gelecekte pazarlama stratejilerinin sıkılan tüketicinin duygusal moduna odaklanacağını gösteriyor. Tüketicilere özgün ve keyifli deneyimler sunan ürün ve hizmetlerin öne çıkacağı bir döneme giriyoruz. Bu bağlamda, markaların tüketicilerin duygusal ihtiyaçlarına odaklanarak onları tatmin etmeye yönelik yaratıcı ve özgün yaklaşımlar geliştirmeleri kritik bir rol oynayacak.

Knorr'un 2024 hedefleri 

  • Değişen tüketici alışkanlıklarını ve trendleri yakından takip ederek pazarı büyütecek yeni ürünlerle portföyümüzü güçlendirmek istiyoruz.
  • Hedef kitlemizin günlük akışına doğal bir entegrasyon sağlamak amacıyla önemli yemek okazyonlarına ve sezonlara odaklanacağız. Bu özel anlarda aranan marka olma vizyonuyla hareket edeceğiz. Yeni marka kimliğimizi ve faydamızı vurgulayan "Ne Yesek Ki?" sorusuna farklı kategorilerle cevap veren güçlü bir iletişim stratejisi izleyeceğiz. Bu stratejiyle, farklı mecralarda hedef kitlemizin ihtiyaçlarına yönelik, ses getiren ve dikkat çeken projelerle öne çıkmayı hedefliyoruz.
  • Popüler kültürün bir parçası olan gıda kategorisinin lideri olarak, günümüz dünyasına entegre vizyonumuzla her zaman iştah açıcı lezzetlerimiz ve dinamik stratejimizle başarılı bir yıl geçirmeyi amaçlıyoruz. İyi ve lezzetli yemek deneyimini merkeze taşıyarak tüketicilere daha çeşitli ve farklı yemekleri zahmetsizce tatmaları konusunda ilham vermek ve yemek yapmanın bir yükten çok bir keyif olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
  • Markamızın tüketicideki yansıması olan marka gücü skorlarımızı arttırmaya devam ederken, Knorr olarak daha fazla eve yeni ürünlerle girmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda tüketicilere çeşitlilik, lezzet ve pratiklik sunarak onların damak zevkine hitap etmeye devam edeceğiz.
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir