Netflix ve TikTok, Rusya'daki faaliyetlerini kısıtladı

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması üzerine bölgedeki işleyişlerine belli kısıtlamalar getiren şirketlere iki yeni şirket daha eklendi.

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasıyla, birçok teknoloji şirketi Rusya'daki işleyişlerini durdurma kararı aldı. Microsoft, Apple, Daimler (Mercedes Benz), Samsung, H&M, Jaguar Land Rover, Airbnb ve daha birçok dünya devi markalar Rusya'nın haksız, sebepsiz ve hukuksuz işgalini kınayarak hizmetlerini bölgede kısıtladıklarını veya durdurduklarını açıkladı.

netflix-ve-tiktok-rusyadaki-faaliyetlerini-kisitladi

Gün geçtikçe bu listeye yeni markalar da ekleniyor. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız haberde, Netflix'in Rusya'da varlığını sürdürmesi için 1 Mart'ta, kitle iletişim platformlarının ülke içinde faaliyet göstermesi için zorunlu kılınan bir dizi yeni yükümlülük altına girmeyi kabul etmesi gerekliydi. Bunun karşısında şirket, Rusya'nın kitle iletişim araçları için belirlediği yasalara uymayacağına dair açıklamada bulunmuştu; bu durum Netflix'in Rusya'da varlığını sürdürmesini riskli kılıyordu.

Geçtiğimiz gün ise Netflix basın sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yaptığı açıklamada “Yaşanan olaylar doğrultusunda Rusya’daki servisimizi durdurma kararı aldık.” ifadelerini kullanarak şirketin Rusya'daki faaliyetlerini durdurduklarını resmileştirdi.

netflix-ve-tiktok-rusyadaki-faaliyetlerini-kisitladi-1

Bunun yanında TikTok, resmi internet sitesinde yayımladığı bir dizi yazılı açıklamada, Rusya'daki faaliyetlerine bazı kısıtlamalar getireceğini belirtti. Yaptığı açıklamada şirket, Rusya'dan canlı akışı ve yeni içerik paylaşmalarını askıya alırken diğer ülkelerdeki paylaşımları Rus kullanıcıların artık göremeyeceğini de duyurdu. Bunların dışındaki özellikler platformda aktif olarak devam edecek.

Şirket, paylaştıkları bir dizi tweet'te "Bu yasanın güvenlik etkilerini incelerken video hizmetimize canlı akışı ve yeni içerik paylaşımını askıya almaktan başka seçeneğimiz yok" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir