Netflix, Rusya'nın kurallarına uymayacağını açıkladı

Geçtiğimiz gün bir Netflix sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre şirket, Rusya'nın kitle iletişim araçları için belirlediği yasalara uymayacağını açıkladı.

ABD merkezli dijital yayın platformu Netflix, geçtiğimiz yıl Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından denetlenen "görsel-işitsel hizmetler" listesine eklenmesinin ardından, 1 Mart'ta, kitle iletişim platformlarının ülke içinde faaliyet göstermesi için zorunlu kılınan bir dizi yeni yükümlülük altına girecekti. Bahsi geçen yükümlülüğe göre şirket, Channel One, NTV ve Rus Ortodoks Kilisesi tarafından yönetilen bir kanal olan Spas da dahil olmak üzere 20 Rus federal televizyon kanalını yayınlamak zorunda kalacak.

Netflix gibi global dijital yayın platformları, faaliyet gösterdikleri bölgelerin belirlenmiş yasalarına uymak durumundalar. Bu yasalar her ülkeye veya eyalete göre değişkenlik gösterebilir. Rusya'nın bahsi geçen düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle Netflix, Rusya televizyon kanalı olan Channel One gibi bazı kanalları canlı yayınlamak zorunda olacaklar; aksi takdirde şirketin Rusya'da faaliyet vermesi yasaklanabilir.

1 Mart'ta yürürlüğe girmesi gereken yasa, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından muhtemelen ertelendi. Özellikle Netflix kullanıcılarının merak konusu olan, Netflix'in Rusya'daki işleyişine dair nasıl bir yol izleyeceğiyle alakalı, bir Netflix sözcüsü geçtiğimiz gün şirketin tutumunu kullanıcılarına duyurdu.

netflix-ruya'nin-kurallarina-uymayacagini-acikladi

Güvenlik endişeleri nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen Netflix sözcüsü, Variety’ye yaptığı açıklamada, "Mevcut durum göz önüne alındığında, bu kanalları hizmetimize ekleme planımız yok" ifadesini kullandı. Yasanın henüz yürürlüğe girmemiş olması, önümüzdeki günlerde Netflix'in açıklamasıyla tutarlı davranacağını ancak yasanın yürürlüğe girmesinin ardından şirket kanalları yayınlamak zorunda kalabilir.

Yasanın hangi tarihten itibaren geçerli olacağı ise kesin olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklar yasanın yakın zamanda uygulanamayacağını bildirirken bazı kaynaklar ise yeni kuralların 1 Mart'tan itibaren Netflix için geçerli olacağını bildirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından, teknoloji şirketlerinin Rusya'daki işleyişlerini nasıl sürdürecekleri bir merak konusu. İnsanlar, teknoloji şirketlerinin Rusya'ya özel bir kısıtlama getirip getirmeyeceklerini ya da Rusya'da varlıklarını sürdürüp sürdürmeyeceklerini büyük bir ilgiyle takip ediyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir