Müzikte Dijital Akım: Ben Fero

Yirmibirinci yüzyılın ilk çeyreğinde dünyada sosyal-kültürel-ekonomik alanlarda önemli değişimler yaşandı. Değişime paralel olarak teknoloji ve iletişim devrimleri de gerçekleşti ve teknoloji kullanımı yaygınlaştı. Dolayısıyla tüm sektörlerde başarının, değerin, ederin ölçümü değişmeye başladı.

Bu değişimlerden birini de müzik sektöründe görmekteyiz. 2010'lu yılların sonuna kadar müzisyenlerin ve müzik gruplarının "büyüklüğü" ve değeri kaset ve CD satış rakamları ile ölçülüyordu.

Türkiye'de "rap müzik" ve kaset/CD satışı düşünüldüğünde başta Cartel'in 1990'ların başında yaptığı sükse, ülke genelinde rap müziğin varlığının bilinmesine ve onun öğrenilmesine vesile oldu. Bu dönemde bazı aileler rap'in kötü bir müzik olduğuna kanaat getirerek çocuklarını bu kaset/CD'lerden uzak tutmaya çalıştılar. TV'lerdeki müzik kanalları ise "çocuklara ve gençlere kötü olacak örneklere" yer vermiyordu.

Önce Youtube, kaset/CD ve tv kanallarının müzik paylaşım tekelini büyük ölçüde bitirerek, herkesin ürettiği içeriği/müziği paylaşmasına olanak sağladı. Bununla paralel olarak da genç nüfus, tv'de bulamadığı samimiyeti ve içerik derinliğini youtube ile gidermeye başladı.

Ardından Spotify'ın başarılı bir girişim olarak dijital ortamlarda herkesin müzik platformuna dönüşmesi ile müzikte "büyüklük" ölçümü değişmiş oldu. Artık müzisyenler Spotify'da şarkılarının dinlenme sayısı, şarkılarının top 50 listesinde bulunma durumu gibi kriterlere göre değerlendirilir oldular.

Özellikle son birkaç yıldır dünyada ve ülkemizde rap müziğin algılanışında ve müziğin icra edilişinde önemli değişimlerin yaşandığını görüyoruz. Rap müzik artık sadece sosyal, kültürel ve ekonomik problemlere değinmiyor. Aynı zamanda hayat tarzına, tüketim alışkanlıklarına, statüye yönelik şarkılar da ortaya konuyor. 1990'lardaki gibi "kötü" olarak da algılanmıyor.

2019'un ilk çeyreğinde ülkemizdeki rap müzik dinlenme sayıları artışını sürdürürken iyi bir proje ve planlama sonucu adını duyuran müzisyenlerden biri Ben Fero oldu. Ben Fero'nun yaptıkları ile başarıyı nasıl yakaladığını maddelerle ortaya koymaya çalışacağım:

  • Müziğin içeriği, hitap etmek istediği hedef kitleye uygun. Ben Fero'yu dinleyen yaş grubunun 18-24 olduğu konserlerinden anlaşılabiliyor.
  • Youtube kanalını doğru şekilde kullandı. 3 klibi 26 milyondan fazla izlendi. Klip içerikleri oldukça ilgi gördü. Youtube'daki başarısı onun viral olarak paylaşılmasını ve bilinmesini sağladı.
  • Şarkılardaki ve kliplerdeki içerik, kadınlar ve erkekler için yeterli dozda bir maskülenlik ortaya konuyor.
  • Youtube fenomenleri ile olumlu diyaloğu ve onlarla oluşturulan "network" bilinirliğini artırdı.
  • Verdiği röportajlardaki samimiyet, kullandığı üslup ve içtenliği dinleyicisine olumlu etki etti. Kişisel kariyeri ve varoluş hikayesi dinleyici tarafından algılanan imajı olumlu etkiliyor.
  • Kliplerin başarısı albümün çıkmasına yönelik beklentiyi artırdı. "Orman Kanunları" isimli albüm Ben Fero'nun ortaya koymaya çalıştığı kimliğe uygun görünüyor. İzmirli olduğunu vurgulaması ve bölgesel temaları kullanması göze çarpıyor.
  • Albümün yayınlanması ile Ben Fero'nun yaptığı 10 şarkının tamamı Spotify Türkiye top 50 listesine girdi.
  • Albüm lansmanının hemen ardından konser turnesi başladı ve çoğu şehirde konser biletleri günler öncesinden tükendi.

Ben Fero, 2019 yılında en iyi çıkış yapan isimlerden biri. İnandığı bir projeyi hayata geçirerek şu ana kadar istediğini almış görünüyor. Bunun sürdürülebilir olması ise yine onun ve ekibinin gerçekleştireceği doğru stratejilere bağlı. Doğru stratejiler onu fenomenliğe götürebilir.

Ben Fero'nun başarısı doğru müzik içeriği başlangıcı ile başlıyor. Ulaşılmak istenen hedefe yönelik stratejinin geliştirilmesi ve taktiklerin belirlenmesi ile de pazarlama uzmanlarına ve profesyonellerine önemli bir örnek oluşturuyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Logitech yeni kurumsal ürünleri ile Logi Bolt teknolojisini tanıttı

Logitech, kurumsal dünya için geliştirdiği ürünlerin tanıtımını gerçekleştirdi.

Bunlar İlginizi Çekebilir