Monster Notebook Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Göktuğ Okan Oğuz: "Pazarlama, dinamik bir alan ve yaratıcılığın çok önde olduğu bir noktada"

The Hammers jüri üyelerinden Monster Notebook Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Göktuğ Okan Oğuz, dinamik bir alan olan pazarlama dünyasında yaratıcılığın risk ve cesaret gerektirdiğini söylüyor.

Monster Notebook’un pandemi sürecini nasıl geçirdiğini soralım... 

Pandemi, iş dünyasını ve birçok iş alanını negatif etkiledi. Geçtiğimiz sene pandemiyle birlikte Türkiye'de herhangi bir yönlendirme olmadan belki de mağazalarını ilk kapatan markayız. Aynı zamanda tüketicilerin bize ulaşmalarını kolaylaştırmak için dünyada bir ilk olan dijital mağazamızı açtık. Dijital mağazamızda kullanıcılarımız siteye girip, tıpkı bir mağazada yaşadığı deneyimi yaşayacak şekilde ürünler hakkında bilgiler sordu, fiyatları aldı ve ona göre alışverişlerini gerçekleştirdi. Dijital mağaza alanı, geçen sene yaptığımız en büyük yatırımlardan bir tanesiydi. Bunun dışında, Almanya'da mağazamızı açtık. Tabii pandemi döneminden dolayı bir süre kapalı kaldı ama aynı sistemi burada da uyguladık ve yatırımlarımızı geliştirmeye çalıştık. Almanya'da açtığımız mağaza, bin metrekarelik alanıyla dünyadaki en büyük üçüncü, Avrupa'da ise birinci büyüklükteki oyun deneyim mağazası. Bu sene İngiltere mağazamız ve İngiltere ofisimizi açıyoruz. Geçtiğimiz sene aynı zamanda, pandeminin etkilerinin biraz daha azalmasıyla beraber diğer yatırımlarımıza ağırlık verdik. Şu anda Kartal'da on bin metrekarelik günde bin tane bilgisayar üretebileceğimiz, gerek teknik servis, gerek depo hizmeti gerekse showroom hizmeti verebileceğimiz bir alana yatırım yaptık. Bilindiği gibi bizim ilk mağazamız Kadıköy'de, şimdi Avrupa yakasında da bir tane mağaza açıyoruz. Kısacası geçtiğimiz sene pandemi dönemi yatırımlarımıza daha fazla ağırlık verdiğimiz bir sene oldu. 

Son yıllarda bilgisayarlar ve oyun bilgisayarları pazarında önemli bir yükseliş söz konusu. Bilgisayar sektöründe kullanıcı alışkanlıklarından yaşanan değişim bize pazarın geleceği ile ilgili neler söylüyor?

Tüketicilerin bilgisayarından, cihazlarından ve yazılımlardan olan beklentileri giderek artıyor. Burada daha yüksek performansa ve daha iyi bir ekran kalitesine ihtiyaç doğuyor. Yeni yazılımların kullanıcılara çok daha fazla özellik sunması güçlü bilgisayar gereksinimini artırıyor. Bu bağlamda Monster Notebook’lara olan ilginin geçtiğimiz sene ve bu sene giderek arttığını görüyoruz. Monster Notebook olarak performansa ve güçlü donanımlara odaklanan bilgisayarlar üretiyoruz. Dolayısıyla oyuncu olsun olmasın birçok insan güçlü bilgisayar ihtiyacında ve bu nedenle Monster’ı tercih ediyor. Özellikle mühendislik uygulamaları kullananlar, mimarlar, özetle bizim kreatif dediğimiz kullanıcılar, bunun dışında her iki senede bir bilgisayar değiştirmek istemeyen kullanıcılar Monster’ı tercih ediyorlar. 

The Hammers’ı sektörün dönüşümüne ve gelişimine etki bağlamlarında nasıl değerlendirirsiniz?

Pazarlama oldukça dinamik bir alan ve yaratıcılığın çok önde olduğu bir noktada. Fakat yaratıcılık, risk almayı gerektirir, cesaret gerektirir, korkak olmamayı gerektirir. Bu bağlamda başarılı projeleri yakalayıp ortaya çıkaran The Hammers, önce sektörel anlamda itici bir güç ve pazarlama ekipleri için kendilerine koymaları gereken bir hedef. 

The Hammers’ın gelecek dönem pazarlama faaliyetlerine ve şirketlerin pazarlama ekiplerine nasıl etki edeceğini düşünüyorsunuz? The Hammers’a katılacaklara nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz?

The Hammers, pazarlama ekipleri için yaratıcı projeleri bir araya getiren yaratıcı bir hafıza. Dolayısıyla bu organizasyona katılacak arkadaşların düşünüyorum. Dolayısıyla sadece yaratıcı bir fikrin ortaya sunulması yeterli olmayacaktır. O takım çalışmasını jürinin hissetmesi, birlikte çalışmanın getirdiği güzel sonuçları görmesi gerekiyor. Öncelikle organizasyona katılanların, daha evvel yapılmış projeleri iyi incelemelerini öneririm. Bunun dışında başarılı bir süreç yönetimi yapılması, işin arkasındaki fikir, uygulamada tercih edilen yöntemlerin yanında; algı ve satış kârlılık gibi verilerin de içinde bulunacağı şekilde projelerini sunmaları gerektiğini düşünüyorum. Sadece yaratıcı bir fikrin ortaya sunulması yeterli olmayacaktır. Takım çalışmasının getirdiği güzel sonuçları, jürinin hissetmesi gerekiyor. 

Kariyer
TotalEnergies İstasyonları: "Tam performans ile tasarruf"

TotalEnergies İstasyonları'nın yeni reklam filmi yayında.

Bunlar İlginizi Çekebilir