Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı: "Dijital Dönüşüm iyi hizmet vermenin ön şartı haline geldi"

The Hammers Awards jüri üyelerinden Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, dijital dönüşümün hangi sektörde olunursa olunsun, müşterilere veya paydaşlara iyi hizmet vermenin ön şartı haline geldiğininin altını çiziyor.  

Microsoft pandemi sürecini nasıl geçirdi? Sizce bundan sonra hangi trendler öne çıkacak?

Biz Microsoft olarak zaten uzaktan çalışmaya çok açık bir kültüre sahiptik ve teknolojik olarak da bunu destekleyebiliyorduk. Dolayısıyla uzaktan çalışmaya geçmek bizim açımızdan çok zorlayıcı olmadı. Bizim için yeni olan şey, çalışanlarımızın bir bölümünün uzaktan çalıştığı bir noktada herkesin uzaktan çalıştığı bir ortama geçmek oldu. Başlangıçta garipsesek de çok çabuk alıştığımız bir konu oldu. Üstelik pandeminin getirdiği bazı endişeler içinde işini uzaktan yapabilmenin yanında ailemizle ilgilenebilmek bizi biraz daha rahatlattı. Tabii ilk yaptığımız şey, bu ortamı çalışanlarımızın ötesinde müşterimize kazandırmak oldu. Bu dönemde binlerce okul, milyonlarca öğrenci, on binlerce işletme ve burada çalışan yüzbinlerce kişi hep uzaktan çalışmaya geçti. Hepsini de teknolojilerimizle destekledik. Son dönemde uyguladığımız veya incelediğimiz konularla uzaktan çalışma ortamında psikolojimizi de bozmadan iş yapmaya devam edeceğiz. Gelecek trendlerine gelirsek, muhtelemen hibrit bir çalışma ortamı olacak. Bunları zaten herkes söylüyor. Biz burada ilk başta işletmelerin düşündüğünden daha büyük oranda hibrite doğru bir zorlama olduğunu, çalışanların bu ortamı benimsediğini ve daha büyük bir oranda uzaktan çalışmaya doğru tercihlerinin olduğunu gördük. İşletmelerin de buna uyum sağlayacağını düşünüyoruz. 

Dijital dönüşüm konusunda Türkiye’nin bugünkü durumunu değerlendirir misiniz? Siz Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğunda Microsoft olarak kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Dijital dönüşüm bizim en büyük önceliğimiz. Bütün çalışmalarımız; Türkiye’deki her türlü işletmeler, üretim yapan şirketler, sağlık sektöründeki şirketler, kamu hizmetleri veren kurumlar, okullar ve perakendecilerin çok hızlı bir şekilde dijital dönüşümü yaşaması. Dijital dönüşüm, hangi sektörde olunursa olunsun, müşterilere veya paydaşlara iyi hizmet vermenin ön şartı haline geldi. İster bir belediyeden, ister bir bakanlıktan, ister bir hastaneden bahsediyor olalım, finansal sağlık son derece önemli. Burada bardağın hem dolu tarafına hem boş tarafına bakmak lazım. Dolu tarafında şu son bir buçuk yılda gerçekten çok hızlı ilerledik. Ben burada Türk kültürünün de çok büyük bir payının olduğunu düşünüyorum. Biz Türkler çok hızlı bir şekilde pratik çözümleri hayata geçirebiliyoruz. Bu işin artı tarafında da birçok şirketin daha önce yıllar süreceğini tahmin ettiği çalışmaları bir iki aya sığdırarak yeni ortama ayak uydurmasını getirdi. Ama ihtiyaç nedir? Daha kalıcı, daha derin, daha sürekli ve daha büyük etkisi olan daha ciddi projelerin yapılması gerekiyor. Ona da gelecek çok yolumuz var. 

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi olan The Hammers Awards'un gelecek dönem pazarlama faaliyetlerine ve şirketlerin pazarlama ekiplerine nasıl etki edeceğini düşünüyorsunuz?

Bugün pazarlama teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi. Bizim önemli paydaşlarımız şirketlerin pazarlama bölümleri. Şu dönemde özellikle altını çizerek söyleyeceğim pazarlamada iki ayrı şeyi aynı anda yapabilmek çok ön plana çıktı. Bunlardan bir tanesi işin yaratıcılık tarafı ki pazarlama hep o tarafıyla anılırdı. Devam ettirmek ama bir o kadar da işin içine bilimsel yaklaşımları koymak, ölçümlemek, analitik yaklaşımları getirmek, kararları verilerle desteklemek hatta kararları verilerle hayata geçirmek ve ondan sonra döngüye tekrar başlayıp ne istiyorduk, ne yaptık, nasıl paydaşlarımıza daha etkin, hem etkisi yüksek hem de yapılabilirliği kolay yöntemlerle yaklaşabiliriz tarafındaki cevapları bulmak. Dolayısıyla bu anlamda ön plana çıkan hele hele son dönemde yaratıcı yöntemlerle, yenilikçi yöntemlerle zorlukları aşarak bazı başarıları ortaya çıkaran ekiplerin ve çalışanların ortaya çıkması bence çok çok değerli. Bu anlamda pazarlama fonksiyonunun faydasının da ortaya çıkmasını sağlayacak bu çalışmanın ben çok değerli olduğunu düşünüyorum. 

The Hammers sizin için ne ifade ediyor, sektör için neden önemli? Pazarlama ekipleri The Hammers’a neden katılmalı?

Kiminle konuşursanız konuşun bütün yöneticiler önce insan diyorlar. Teknoloji önemli, sermaye önemli, bilgi birikimi önemli, süreç önemli ama hep insan diyorlar. Fakat bu insanın ön planda olduğunu ortaya çıkaran davranışlar her zaman takip etmiyor. Bence burada sizin yaptığınız çalışmanın en değerli tarafı işin içinde en büyük başarı faktörü olan insanı ön plana çıkarmak. Bu anlamda hepimizin içinde olan ruhu içinde farklı şekillerdeki yaklaşımların altını çizmek bu konudaki başarılarıyla ön plana çıkarmak başkası tarafından duyulmasını sağlamak. Böyle bir çalışmayı yaptığınız için sizi gerçekten tebrik ederim.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir