Meta'nın dijital cüzdanı Novi kapanıyor

Meta'nın dijital cüzdanı Novi'nin resmi web sitesinde yapılan açıklamada, platformun 1 Eylül'de sonlandırılacağı ve 20 Temmuz tarihinden itibaren fon eklenemeyeceği belirtildi.

Yakın zaman önce, Meta'nın dijital cüzdanı Novi'nin resmi web sitesinde yapılan açıklamada, platformun 1 Eylül'de sonlandıracağı ve 20 Temmuz tarihinden itibaren fon eklenemeyeceği belirtildi. Meta bu gelişmeyle beraber kullanıcılara bakiyelerini “mümkün olan en kısa sürede” geri çekmelerini tavsiye etti ve Novi'nin son operasyon gününden sonra kalan parayı müşteri banka hesaplarına ve banka kartlarına "aktarmaya çalışacağını" ifade etti.  Kullanıcıları Novi cüzdanlarındaki bakiyelerini 1 Eylül 2022 tarihinden önce çekmeleri konusunda uyaran Meta, hesabındaki bakiyeyi çekmeyi unutan kullanıcıların bakiyelerini Novi'ye eklenmiş olan bir banka hesabına ya da debit karta aktaracak.

Meta'nın bu hamlesi, şirketin kripto para birimi amaçlarının sonuna işaret ediyor. Bildiğiniz üzere şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Novi'nin "küçük pilot uygulamasına" başladı. Daha önce Libra olarak bilinen cüzdan, şirket içi kripto para birimi Diem'i desteklemeden piyasaya sürüldü. Bu gelişmeden yaklaşık bir ay sonra ise  şirketin kripto şefi David Marcus şirketten ayrıldı. 2022’nin başında ise Diem Derneği, varlıklarını sattığını ve operasyonlarını solandırma hareketlerine başladığını duyurdu.

facebook-novi-2

Tabii ki Novi ve Diem'in faaliyetlerinin sonlandırılması, Meta'nın ilerleyen zamanlarda yeni bir dijital cüzdan çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Konuyla ilgili bir şirket sözcüsü, Bloomberg ile yaptığı röportajda "Meta için genel olarak blok zincirinde yetenekler geliştirmek ve dijital koleksiyonlar gibi yeni ürünler sunmak için harcanan yıllardan yararlanıyoruz. Web3 alanında bizden daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz, çünkü bu teknolojilerin meta veri tabanındaki insanlara ve işletmelere getirebileceği değer konusunda çok iyimseriz" ifadelerini kullandı.

Novi'nin yerini Meta Pay alabilir
Diğer bir taraftan şirket, geçtiğimiz günlerde sizlere duyurduğumuz üzere Facebook Pay'in ismini Meta Pay olarak değiştirdiklerini açıkladı. Metaverse için dijital bir cüzdan olarak belirlenen Meta Pay, şirketin dijital varlıkların ticaretiyle ilgilenmeye devam ettiğini gösteriyor. Meta Pay, kullanıcıların metaversede kimliklerini, sahip olduklarını ve ödeme yöntemlerini güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlayacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir