Merak Konusu: "Everything Has Been Done Before"

“Mesafeler aşka engel olabilir mi?” diyen Turkcell’in yeni reklamı tepkileri üzerine çekmeye başladı. Bu da beni reklamın tabiri caiz ise ‘araklanmış’ olma ihtimali üzerine düşünmeye itti ve bende yepyeni bir merak konusu uyandırdı: "Everything has been done before" mu acaba?

Mesafeler aşka engel olamaz belki ama başka ülkelerdeki reklamları görmemize de engel olamıyor ‘maalesef’... Geçtiğimiz günlerde Twitter’da gezinirken reklam dünyasının fenomenlerinden biri olan AjansBaskani’nın bir reklama dikkat çektiğini gördüm. Merak ettim, açtım tabii hemen. Turkcell’in son reklamı vardı yazıda. İzlemeye başladım. Çok samimi bir reklamdı, prodüksiyon güzeldi. Gerçekten farklıydı film, aslında çok tanıdık bir fikrin farklı bir bakış açısıyla iyi bir reklama dönüşmüş haliydi. Derdini çok iyi anlatıyordu, mesajı netti. Sonra yazının konusunu oluşturan esas kısma geldim.

Bu samimi ve güzel reklam çalıntı mıydı?

Diğer reklamı da izlemeye başladım. İlk on saniye bizim reklamdan farklı geldi sonra ekran ikiye bölününce anladım ki arada pek de fark yokmuş. Hikaye benzer, kurgu da benzer... Gerçekten de Turkcell, teknoloji sayesinde mesafelerin bazı şeyleri asla engelleyemeyeceğini ve dünyanın giderek küçüldüğünü anlattığı reklamını yayınlamadan önce teknolojinin artık diğer ülkelerin reklamlarını da bulmamızı kolaylaştıracağını unutmuş sanki...

Önce çok şaşırdım sonra düşündüm. Daha önce duyduğum “Everything has been done before” sözü geldi aklıma. Gerçekten de böyle mi? Artık her fikir ‘neredeyse’ klişe olmuş durumda mı?  ‘Vayy bee!’ diyebileceğimiz fikir sayısı sınırlı mı? Gerçekten üzerinde tartışılabilecek bu konu hakkında sizlerin neler düşündüğünü merak ediyorum doğrusu.

http://www.youtube.com/watch?v=DxA1bM53uIU

http://www.youtube.com/watch?v=D7CM32i8-Bw

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir