Lübnanlı girişimci, NFT projesi için Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık eserini yaktı!

Lübnan-Meksika kökenli girişimci Martin Mobarak, Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık “Fantasmones Siniestros” (Uğursuz hayaletler) tablosunu ateşe verdi.

Son zamanlarda NFT piyasasında yaşanan düşüş trendi devam etse de, çoğu yatırımcı için NFT piyasası gelecek için hala potansiyel taşıyor. Öyle ki, birçok girişimci, yatırımcı veya sanatçı NFT alanında belirli girişimlerde bulunmaya devam ediyor. 

mobarak-nft-frida-2

Yakın zaman önce, İngiltere'nin önde gelen sanatçılarından Damien Hirst'ün NFT versiyonlarını satışa çıkardığı milyonlarca dolarlık sanat eserlerini ateşe verdiğini sizlere duyurmuştuk. Şimdi ise, Lübnan-Meksika kökenli girişimci Martin Mobarak, geçtiğimiz yaz tanıttığı Frida.NFT isimli koleksiyonunun reklamı için ünlü ressam Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık “Fantasmones Siniestros” (Uğursuz hayaletler) tablosunu ateşe verdi. Mobarak, gerçekleştirdiği projeyle ilgili, "Bu proje dünyanın en büyük sorunlarını çözecek ve Frida Kahlo’yu onurlandıracak” ifadelerini kullandı.

Proje "hayal kırıklığıyla" sonuçlandı!

Lübnanlı girişimcinin gerçekleştirdiği proje, beklediği gibi sonuçlanmadı. Projesinin ardından satışa çıkan 10.000 NFT’den sadece 4 tanesini satabildi. Mobarak, satılan NFT’lerden ise yalnızca 11 bin dolar gelir elde etti. “Fantasmones Siniestros” tablosunun yakılmasının ardından ise Meksika Ulusal Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü, Mobarak hakkında soruşturma başlattı. Enstitü yetkilileri, Frida Kahlo’nun sanat eserleri ulusal anıt sayıldığı ve ülkenin kültürü için önemli bir değer taşıdığı için tabloyu yakmanın ciddi bir suç olduğunu belirtti.

mobarak-nft-frida

Henüz devam eden soruşturmada bilirkişiler, tablonun orijinal olup olmadığını doğrulamaya çalışıyor. Tablo orijinalliğinin doğrulanması halinde ise Mobarak, Meksika hükümeti tarafından oldukça ağır bir cezaya çarptırılabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir