İngiliz sanatçı milyonlarca dolarlık sanat eserlerini ateşe verdi

Ünlü sanatçı Damien Hirst, NFT versiyonları satılan milyonlarca dolarlık sanat eserini ateşe verdi.

İngiltere'nin önde gelen sanatçılarından Damien Hirst, NFT versiyonlarını satışa çıkardığı milyonlarca dolarlık sanat eserlerini ateşe verdi. Hirst, daha önceden son koleksiyonuna ait eserlerin hem NFT hem de fiziksel olarak sunulacağını, NFT versiyonu tercih edilen eserlerin ise fiziksel versiyonlarının yakılacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Londra’daki Newport Street Galerisi, Hirst'ün koleksiyonundaki eserlerin 5 bin 149'unun fiziksel, 4 bin 851'inin ise dijital olarak satın alındığını açıkladı. Sanatçının, NFT koleksiyonunu hazırlamaya geçen yıl başladığını söylemekte fayda var. Hirst, bu kapsamda, 10 bin eserin fiziksel ve NFT versiyonlarını üretti.

Yakılan eserlerin toplam değeri 10 milyon sterlin!

Hirst ,11 Ekim'de, NFT olarak satılan eserlerinin bir kısmını Londra Newport Street Gallery’de ateşe attı ve bu anları sosyal medya hesabından canlı olarak yayınladı. Yakacağı eserlerin tamamının toplam değerinin yaklaşık 10 milyon sterlin olduğu düşünülüyor. Gerçekleştirdiği bu projeyle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran sanatçı, gerçekleştirdiği bir röportajda, eserlerini yakmanın nasıl bir his olduğuyla alakalı soruya, "Gayet iyi hissediyorum, beklediğimden iyi" yanıtını verdi. Şu ana kadar bir kısmı yakılabilen eserlerin kalan kısmı ise 30 Eylül 2023 tarihine kadar Newport Street Gallery’de yakılmaya devam edecek. 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damien Hirst (@damienhirst)'in paylaştığı bir gönderi

Time Out dergisi yazarı Eddy Frankel, Hirst’ün projesine eleştirel bir tavır takınarak, “Eğer kendi evinizde ısınmaya paranız yetmiyorsa Newport Street Galerisi’ne gidin, hem giriş ücretsiz hem de yanan 20 bin sterlinlik eserler ile tatlı bir sıcaklığa kavuşacaksınızdır” dedi.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damien Hirst (@damienhirst)'in paylaştığı bir gönderi

Hirst, sanat eserlerini yakmadan bir gün önce ise “Birçok insan milyonlarca dolarlık sanat eserlerini yaktığımı düşünüyor, ancak ben fiziksel tablolarımı yakarak onları NFT formuna dönüştürüyorum” ifadelerini kullandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir