Lenovo'dan toplumsal cinsiyet eşitliğine davet

Lenovo, cinsiyet ayrımcılığının kısa yoldan çözülemeyecek bir problem olduğunu vurgulayarak toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadelelerini oyun dünyası aracılığı ile kurguladığı yeni projesinde “#KısaYoluYok” sloganı ile anlatıyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, yeni sosyal medya kampanyası ile kadınları ötekileştiren yargıların, hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da sürekli tekrarlanarak kalıplaştığından yola çıkarak toplumsal cinsiyet eşitliği mesajını oyun dünyası üzerinden veriyor.

Kampanyada Lenovo'nun oyun bilgisayarı olan Legion üzerinden cinsiyet ayrımcılığının kısa yoldan çözülemeyecek bir problem olduğu anlatılıyor.

#KısaYoluYok

Kadın bir gamer'ın masasına ait imgeler bulunan görselde, herkesçe bilinen Alt+F4 tuşlarının kullanımına dikkat çekiliyor. Kısa yol tuşları olan Alt+F4'ün Lenovo Legion'dan çıkarıldığı gösterilen vurgulanan görselde; kadınların maruz kaldıkları tacizler ve olumsuzluklarla oyun dünyasının dışına itilmesine gönderme yapılarak “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, gitmiyoruz!” mesajı veriliyor.

Bir diğer göndermede ise masada yer alan Ctrl+Shift+M tuşları olmayan Legion üzerinden yapılıyor. Mikrofonu sessize almanın kısa yolu olan bu tuşlarla ise çok oyunculu oyunlarda kadınların olumsuz yorumlara 3 kat fazla maruz kalması fikrinden yola çıkılarak “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, susmuyoruz!” mesajı veriliyor. Kampanya sloganı olarak ise #KısaYoluYok mesajı öne çıkıyor.  

Ayrımcı söylemlere son

Ctrl+Z kısa yol tuşlarının olmadığı bir diğer Lenovo Legion'da ise kadınların erkeklerle aynı seviyede olmalarına rağmen oyun dünyasında geri plana atılmalarına gönderme yapılarak “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, geri adım atmıyoruz!” mesajı aktarılıyor.

Son olarak masanın ortasında, Ctrl+X ve V tuşlarının olmadığı Lenovo Legion karşımıza çıkıyor. Kadınları ötekileştiren yargıların, hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da sürekli tekrarlanarak kalıplaşmasına değinilerek; “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, ayrımcı söylemleri tekrarlamıyoruz!” mesajı veriliyor.

Lenovo yeni sosyal medya projesi ile herkesi kendi eylemlerinin sorumluluğunu taşımaya davet ederken Lenovo Türkiye Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu Soyak projeyle ilgili olarak, "Hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da cinsiyet eşitliğini önemsiyor ve destekliyorum. Toplumsal ilerlemenin sağlanması için de cinsiyet eşitliğinin çok önemli olduğuna inanıyorum." açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir