Kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz

Atasun Optik Pazarlama ve E-ticaret Direktörü Erdem Altay ile The Hammers Awards 2023’te, "Perakende Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı" kategorisinde "Bronz" ödül kazanan Atasun Optik'in başarısını konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards 2023’te ödüller sahiplerini buldu. Atasun Optik Pazarlama ve E-ticaret Direktörü Erdem Altay ile The Hammers Awards 2023’te, "Perakende Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı" kategorisinde "Bronz"  ödül kazanan Atasun Optik'in başarısını konuştuk.

Atasun Optik olarak, iyi görme ve iyi görünmeyi herkese ulaştırma misyonuyla hareket ediyoruz ve bu çalışmalarımızın sonuçlarını almak bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bir önceki kampanyamız “Atasun Optik’te Herkes ve Her Şey Sizinle İlgili” ile sektörün en prestijli ödüllerinden birine layık görülmek bizim için gurur verici bir deneyim. Bu kampanyamızla yola çıkarken, Türkiye’nin her yerinden yediden yetmişe herkesle kurduğumuz samimi ilişkiyi ve güven bağını artırmayı hedefledik. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için gerçekleştirdiğimiz çalışmaların, diğer bir deyişle müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin bir yansıması olarak gördüğümüz bu kampanya bizim için çok kıymetliydi. Türkiye’nin çok sevilen isimlerinden Ali Sunal ve çoğumuzun Dayı Şov ve Kukla Kabare’den tanıdığı Dayı, reklam filmlerimizin başrolünü üstlendiler. Filmimizdeki içten ve samimi duyguları birçok insana hissettirmeyi başardık. İzleyenlerden aldığımız güzel dönüşler de elbette motivasyonumuzun en büyük kaynaklarından biri oldu. 

Tüm pazarlama faaliyetlerine uzanan süreçte ekip ruhuyla hareket ediyoruz
Yalnızca pazarlama değil, bir kurumun tüm birimleri için iyi bir ekip olmanın oldukça kritik rol oynadığını biliyoruz. Elde edilen tüm başarıların temelinde ekip yapısı yatıyor. Bizler de yaratıcı, meraklı, farklı renkleriyle birbirini ve bütünü zenginleştiren bir ekip yapısına sahibiz. Tüm birimlerimizde olduğu gibi pazarlama alanındaki faaliyetlerimizde de takım olmaya, hep birlikte aynı hedefe inanç ve bağlılıkla odaklanmaya inanıyoruz. Birbirimizle olan iletişimizde tüm fikirleri dinliyor ve bir uyum yakalıyoruz. Pazarlama stratejimizin belirlenmesinden başlayarak, bu stratejiyi uygulamak için hayata geçirilen tüm pazarlama faaliyetlerine uzanan süreçte ekip ruhuyla hareket ediyoruz. Yaptığımız işe inandığımızda, iş birliği içinde hareket ettiğimizde ve sorumluluklarımızı eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğimizde, hepimizi gururlandıran işler ortaya çıkarıyoruz. Başarının ancak işine tutkuyla bağlı insanlardan oluşan bir ekiple mümkün olduğuna inanıyoruz. Aldığımız güzel sonuçlar da çok iyi bir takım olduğumuzun en somut göstergesi.

Dünya trendlerini yakından takip ediyor ve bünyemizde pek çok ilke imza atıyoruz
Önümüzdeki dönemlerde pazarlamacılar olarak iş yapış tarzımızı en çok etkileyecek gelişmelerin başında yapay zekâ geliyor. Yapay zekâ, pazarlamacıların kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmasına, müşteri davranışlarını tahmin etmesine ve rutin görevleri otomatikleştirmesine olanak tanıyor. Ayrıca içerik üretiminde, müşteri içgörüleri elde etmede ve reklam hedeflemelerinde önemli bir rol oynayarak verimliliği ve etkinliği artırıyor. Yapay zekâ odaklı veri analizi ve pazarlama ilişkilendirmesi, ilerleyen zamanlarda da pazarlamacıların veriye dayalı kararlar almasına olanak tanıyan değerli içgörüler sağlayacaktır. Genel olarak yapay zekâ, pazarlama alanında devrim yaratarak değişen ve gelişen ortamda markaların rekabetçi kalmak adına daha verimli ve müşteri merkezli stratejiler sunmasına olanak tanıyacaktır. Davranışsal pazarlama yaklaşımının da müşterilerin davranışları, tercihleri ve alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş içerikler ve reklamlar sunma noktasında öneminin artacağına inanıyoruz. Reklam teknolojileri de bu anlamda kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedefleme yapılabilmesi için sürekli olarak geliştiriliyor.

Atasun Optik’in tüm birimlerinde bu dünya trendlerini yakından takip ediyor ve öncü uygulamalarımızla bünyemizde pek çok ilke imza atıyoruz. Sektörümüzde “en çok tavsiye edilen perakende lideri olma” vizyonuyla yürüttüğümüz “Sanal Deneme” uygulaması ile müşterilerimizin web sitemiz üzerinden güneş gözlüklerini deneyebilmesini sağlıyoruz. Uygulama 885.000’i aşkın kullanıcı tarafından denendi ve sitede ortalama kalma süresi sanal deneme uygulamasını kullanmayanlara oranla yüzde 130 daha iyi performans gösterdi. Buna ek olarak, “Görsel Arama” uygulamamız sayesinde müşterilerimiz kendi çektikleri veya herhangi bir yerden edindikleri güneş gözlüğü fotoğraflarını sistemimize yükleyerek hayallerindeki güneş gözlüğünü kolaylıkla ve saniyeler içinde bulabiliyor. Müşteri deneyimini özel ve eşsiz kılmak için teknolojinin gücünü kullanmaya gelecek dönemlerde de yepyeni uygulamalarımızla devam etmeyi amaçlıyoruz. 

Kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz
“Kusursuz Müşteri Deneyimi” yaklaşımıyla müşterilerimize benzersiz alışveriş deneyimleri sunmaya devam etmek ve bunu yaparken de sektörüne mutlu bir iş yeri olarak ilham olmak en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Atasun Optik olarak, tüketicilere sadece ürün değil, aynı zamanda kişiselleştirilmiş ve hayatlarını kolaylaştıran bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Müşteri memnuniyeti ve deneyimine ilişkin çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda deneyim mağazacılığını odağımıza alırken, müşterilerimize sunduğumuz alışveriş tecrübesini bir adım ileriye taşımak için mağaza konseptlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Yeni konsept mağazalarımızda, müşterilerimiz şık ve konforlu mobilyalar ile aydınlatmalar sayesinde keyifli bir alışveriş deneyimi yaşarken, kategorilerine göre ayrılmış güneş gözlükleri sayesinde aradıkları ürünü kolaylıkla bularak zaman kazanmış oluyor.

Bunlara ek olarak dijital çalışmalara yatırım yapmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Çok kanallı yatırımlarımızla Türkiye’de güneş gözlüğü sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiş bir markayız. Her adımda müşterilerimizin alışveriş süreçlerini kolaylaştırmak ve memnuniyetlerini güvence altına almak için kesintisiz çaba harcıyoruz. Çağrı merkezimizden satış sonrası hizmetlere, iade ve değişim işlemlerinden e-ticaret alışverişlerine kadar her noktada müşterilerimize üst düzey ve yenilikçi hizmetler sunuyoruz. Bu anlayışla beraber tüm iş süreçlerimizde müşterilerimizin memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmalarımıza sürekli olarak devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir