Kale Grubu "Hayata Değer" buluşmasını gerçekleştirdi

Kale Grubu, Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimcilerini, sivil toplum temsilcilerini ve gençleri buluşturdu.

Kale Grubu, Müze Gazhane’de düzenlediği ‘Hayata Değer’ buluşmasında, Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimcileri, sivil toplum temsilcilerini ve gençleri buluşturdu. Kale Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr. İbrahim Bodur anısına düzenlenen buluşmada; sosyal girişimciliğe dair ilham verici oturumlar, paneller ve atölye çalışmaları yer aldı.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği oturum ve panellerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, ötekileştirmenin son bulması, çocukların hayal gücünün harekete geçirilmesi, engellerin aşılması gibi farklı konularda çalışan sosyal girişimlerin yer aldığı buluşmanın sonunda, özel sektöre “Sosyal girişimleri, kurumsal şirketler tarafından desteklenen bir aktör olarak kodlamayın, çözüm ortağı olarak görün” çağrısı yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bodur’u bu yıl ‘Birlikte, Bir İlkte…’ ana teması doğrultusunda sosyal girişimciler ve gençlerle birlikte anıyoruz. Eminim, kendisi de burada olsaydı, mutluluktan gözlerinin içi parlardı. O da çok genç yaşında bir hayal kurmuş, Çanakkale’nin küçücük bir köyünde bu hayale giden yolda ilk adımını atmıştı. Babamın anısını yaşatmak için ilk adımımız olan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nı düzenlemeye başladığımız 2017 yılından bu yana, sayıları 1.000’iaşan sosyal girişimcilerle bir araya geldim. Yüzlerce başarı hikayesine tanık oldum. Tam 5 yıldır, dünyanın el birliğiyle daha güzel bir yer olacağına dair inancım pekişti. Bugün, bu inancımın boş yere olmadığını bir kez daha anladım. Çünkü bugün burada yalnızca İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı kazananları ya da finalistleri yok! Güç birliği yaptığımız tüm yol arkadaşlarımız; akademisyenler, basın ve değişimi içeriden başlatan çalışanlarımız burada… Buranın gücü, kapsayıcılık ve çeşitlilikten geliyor” dedi.

Atölye ve deneyim buluşmaları gerçekleştirildi
Hayata Değer buluşmasında, ana sahnedeki oturumların yanı sıra eşzamanlı olarak atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. Hayata Değer Stüdyosu’nda ‘Adil Ticaret’, ‘Sosyal Meselelere Sistemik Bakış’, ‘Sosyal İnovasyon Kültürü ve Sosyal Girişimcilik’ ve ‘Toplumsal Sorunların Kök Nedenleri’ başlıklarında sosyal girişimcilik yaklaşımları tartışıldı. Hayata Değer Atölyesi’nde ise Onaranlar Kulübü Atölyesi, This is Manaile Upcycling Atölyesi, Pulsec ile Elektronik Atık Atölyesi ve ArborImpact ile Etki Tasarımı Atölyesi başlıkları altında sosyal girişimcilik pratikleri yapıldı.

Eş zamanlı olarak çim alanda Anlatan Eller ile İşaret Dili Atölyesi, Toyi ile Oyuncak Atölyesi, Kızlar Sahada ile Şut Atma ve Top Sektirme Yarışması ve Arkerobox ile Çocuklar için Arkeoloji Atölyesi deneyimleri yaşandı.

Ayrıca Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı iş birliğiyle açılan Sosyal Girişimcilik Pazar Yeri’nde her biri farklı alanda etkin çalışmalar yürüten, aralarında Türkiye’nin Kadın Balıkçıları, Fazla Gıda, Güçlü İyilik, Engelsiz Çeviri, Erişilebilir Her Şey, Tolkido’nun da yer aldığı 30 sosya lgirişim tezgâh açarak ürünlerini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı buldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir