Jeff Bezos'un 1999'da Yaptığı ve Doğru Çıkan 8 Tahmin

  • Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, 1999 yılında katıldığı bir sohbet programında, "İnsanların çevrim içi olarak satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulmak ve keşfetmek için gelebilecekleri bir yer inşa etmek istiyoruz." demişti.
  • Jeff Bezos, fiziksel mağazaların yalnızca iki temel özellikten en az birini sağlamaları durumunda varlıklarını sürdürebileceklerini tahmin etmişti: eğlence değeri ve anında uygunluk.
  • Amazon'un kurucusu, 1999 yılında, "İnternete bağlı bir sürü küçük şeyin olacağına, bu tür cihazlar fikrine büyük bir inancım var. Bir tür ağa bağlı bir sürü şey olacak." demişti.
  • Bezos, bundan 20 yıl önce, dijital reklamcılık sayesinde markaların daha iyi hedefleme yaparak reklamlarını doğru kitlelerle buluşturacaklarını ve reklamları müşteriler için daha anlamlı hale getireceklerini dile getirmişti.
  • İlgili Yazı: 2019 Chevy Silveroda Reklamı, Amazon Kutularının Üzerinde Yer Alacak

Bundan 20 yıl önce Amazon, gelişmekte olan e-ticaret pazarını yönlendiren beş yaşında bir girişim şirketiydi. O sıralarda Amazon, işlerini kitapların ötesine genişletmeye yeni yeni başlamıştı ve şirketin kurucusu Jeff Bezos, daha o zamanlar Amazon'u, insanların her şeyi satın alabilecekleri bir pazar yeri haline getirmeyi amaçlıyordu.

https://pazarlamasyon.com/jeff-bezosun-ise-alim-surecinde-dikkat-ettigi-3-sey/

Tabii, böylesi devasa bir şirketi inşa edebilmek için son derece güçlü bir öngörü yeteneğine sahip olmak ve geleceği iyi okumak gerekiyor. Jeff Bezos da böyle bir yeteneğe sahipti. Zira kendisi, 20 yıl önce geleceğe yönelik birtakım tahminlerde bulundu ve bu tahminler doğru çıktı. Business Insider'ın hazırladığı yazıya göre, Amazon'un kurucusu ve dünyanın en zengin birkaç insanından biri olan Jeff Bezos'un 1999 yılında yaptığı ve sonradan doğru çıkan 8 tahmin şu şekilde:

Amazon = İnsanların Her Şeyi Satın Alabilecekleri Bir Pazar Yeri

Bezos, 1999 yılında katıldığı bir sohbet programında, "İnsanların çevrim içi olarak satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulmak ve keşfetmek için gelebilecekleri bir yer inşa etmek istiyoruz." demişti. Ve yıllar içerisinde Bezos'u bu vizyonu gerçeğe dönüştü. NPR ve Marist şirketleri tarafından gerçekleştirilen bir 2018 anketine göre, online olarak alışveriş yapan kişiler, genellikle alışveriş yapmaya Amazon'dan başlıyorlar.

Alışveriş Merkezlerinin Yok Oluşu

1999 yılında Bezos, "Alışveriş merkezleri tarihtir." gibi bir söylemde bulunmuştu. Özellikle son birkaç yılı göz önünde bulunduracak olursak, Amazon'un kurucusunun bu konuda da haklı çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. ABD genelinde perakende sektörünün çöküşü nedeniyle, son birkaç yılda alışveriş merkezlerinde bulunan binlerce mağaza kapandı ve hala da kapanmaya devam ediyor. İsviçre merkezli finansal hizmetler şirketi Credit Suisse tarafından 2017 yılında hazırlanan bir rapora göre, 2022 yılına kadar alışveriş merkezlerinin %20 ila %25'i arasındaki bir kısmının kapanacağı tahmin ediliyor.

https://pazarlamasyon.com/abd-neden-bir-avm-mezarligina-donustu/

Fiziksel Mağazaların Hayatta Kalmaları İçin Gereken İki Unsur

Bezos, fiziksel mağazaların yalnızca iki temel özellikten en az birini sağlamaları durumunda varlıklarını sürdürebileceklerini tahmin etmişti: eğlence değeri ve anında uygunluk. Bezos o yıllarda Amerikan dergisi Wired'a yaptığı açıklamada, eğlence değerinin, sinema salonları gibi mekanların neden yok olmayacaklarının cevabı olduğunu dile getirmişti.

Bugünlerde pek çok alışveriş merkezi ve perakende şirketi, müşterilerini fiziksel mağazalara çekebilmek için yüksek teknolojili deneyimler sunarak Bezos'un dikkat çektiği iki unsurdan biri sağlamaya çalışıyor. Bu arada Bezos, Amazon için de bu anında kolaylığı sağlamak istedi ve bu nedenle ABD'nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Whole Foods'u satın aldı ve Amazon Go gibi fiziksel perakende mağazalarını test etmeye başladı.

Nesnelerin İnterneti

Amazon'un kurucusu, 1999 yılında, "İnternete bağlı bir sürü küçük şeyin olacağına, bu tür cihazlar fikrine büyük bir inancım var. Bir tür ağa bağlı bir sürü şey olacak." demişti. Görünen o ki, kendisi bundan 20 yıl önce nesnelerin internetini tahmin etmiş. Ki şu anda Amazon da Echo hoparlörler, fişler, saatler, mikrodalga fırınlar ve ev güvenlik sistemleri gibi Alexa destekli akıllı ev cihazları satışa sunuyor.

https://pazarlamasyon.com/jeff-bezosun-amazonda-olusturdugu-5-onemli-sirket-degeri/

Amazon'un Kitap İşinin Ötesine Geçmesi

1999 yılında, Amazon ve Barnes & Noble kitap satış işinde doğrudan rakip olarak görülüyorlardı. O dönemde Jeff Bezos, Wired dergisine şu şekilde bir açıklama yapmıştı:

"Bahse girerim ki, bundan bir yıl sonra bizi doğrudan rakip olarak görmeyecekler. Belli ki bugün görüyorlar, ama biz farklı yollardayız. Biz, e-ticaretin geleceğini oluşturmaya çalışıyoruz ve onlar sadece bölgelerini savunuyorlar."

Aynen Jeff Bezos'un da bu açıklamasında dile getirdiği gibi, aradan geçen süre zarfında, Barnes & Noble genel olarak bir kitapçı olarak kalırken Amazon için ise kitaplar, sürekli olarak büyüyen pazar yerindeki sayısız ürün çeşidinden sadece bir tanesi haline geldi. Bununla birlikte elektronik okuyucuların ortaya çıktıkları ilk günlerde de iki marka doğrudan rakip olarak görülüyordu, ama Amazon'un Kindle'ı, Barnes & Noble'ın Nook'unu açık ara bir farkla geride bıraktı.

Dijital Reklamcılık

Jeff Bezos'un 1999 yılındaki dikkat çeken tahminlerinden biri de şuydu:

"Reklamcılık da internette çok geçerli bir model. Reklamlarını daha iyi hedefleyerek onları müşteriler için daha anlamlı hale getirebilecekler. Televizyon yayınında yapması zor olan bir şey."

https://pazarlamasyon.com/dijital-reklamciliktaki-4-yeni-trend/

Herhangi bir internet kullanıcısının arama ve alışveriş geçmişlerindeki veriler kullanılarak meydana getirilen kişiselleştirilmiş reklamlar, günümüzde son derece yaygındır. Ve televizyon izleme süreleri sürekli olarak azaldığı için her geçen gün daha fazla para dijital reklamcılığa harcanıyor. Bu arada 2018 yılının sonu itibarıyla Amazon, Google ve Facebook’un ardından, ABD’nin en büyük üçüncü dijital reklamcısı olma yolunda ilerliyordu.

Bilgisayarların Açılış Süreleri

Jeff Bezos, 1999 yılında kendisiyle yapılan birkaç röportajda, bilgisayarının açılması için uzun süre beklediğinden şikayet etmişti ve şunları dile getirmişti:

"Bilgisayarınızın başlatılması için iki dakika beklemekten daha sinir bozucu bir şey yok... İki dakika beklediğim zaman ne yapacağımı unuttum. Bu yüzden bence çok önemli bir teknoloji. Ve insanlar onun üzerinde çalışıyorlar. Bu, bir zaman olacak."

Charlie Rose'un kendisiyle yaptığı bir röportajda Bezos, bilgisayarların yakında “anında hazır” olarak adlandırdığı bir özellikle donatılacağını söylemişti. Sonuç olarak şu anda avucumuzun içinde bize cevap veren akıllı telefonlar ve son derece hızlı bir şekilde açılan ve her kullanımdan sonra kapatılması gerekmeyen dizüstü bilgisayarlar mevcut. Yani görünen o ki, Bezos bu konuda da isabetli bir tahmin yaptı.

https://pazarlamasyon.com/amazondan-ogrenebileceginiz-musteri-odakli-3-ders/

Jeff Bezos'un 2020 Vizyonu

Wired dergisi, 1999 yılında, Amazon CEO'sunun 2020 vizyonunu şu şekilde özetlemişti:

"Mağazadan satın alınan ürünlerin çok büyük bir kısmını (temel gıda ürünleri, kağıt ürünleri, temizlik malzemeleri ve benzerleri) elektronik olarak sipariş vereceksiniz."

"Çok büyük bir kısmı" ifadesi biraz abartı olsa da, online alışverişin son derece hızlı bir şekilde yükselişe geçtiği yadsınamaz bir gerçek. Amazon, özellikle abonelikler, Alexa aracılığıyla "ses ile etkinleştirilen alışveriş" ve Prime Pantry gibi bu ürünleri sıralamayı kolaylaştırmak için meydana getirilen tekliflerle, günlük temel ihtiyaç ürünlerini ve ev ürünlerini satın almak için birçok insanın favori alışveriş noktası haline geldi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir