İnternete bağlı TV trendleri, reklamcı ve izleyici algıları [Araştırma]

AppsFlyer'ın "İnternete bağlı TV trendleri, reklamcı ve izleyici algıları" araştırması, markaların yüzde 98'inin internete bağlı TV reklamcılığının mobil reklamcılıktan daha büyük olacağını düşündüğünü, yüzde 25'inin bunun 2-3 yıl içinde gerçekleşeceğini iddia ettiğini ortaya koyuyor.

AppsFlyer, büyük bir hızla gelişen internete bağlı TV ile ilgili izleyici ve marka içgörülerini birleştiren yeni anket raporu "İnternete bağlı TV trendleri, reklamcı ve izleyici algıları"nı yayınladı. CTV cihazlarının ve platformlarının gösterdiği büyüme, reklamcıların konuya olan ilgisini artırdı ve yapılan anket şirketlerin yüzde 64'ünün CTV için doğrudan yanıt kampanyaları yürüttüğünü ortaya koydu.

CTV'de reklam vermek, markaların daha fazla tüketiciye ulaşmasına, platformlar ve cihazlar arası kampanyaları ölçmesine, ilgili ve içeriğe göre reklamlarla daha iyi tüketici hedeflemesi yapmasına olanak tanıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, tüketicilerin reklamlar hakkında ne hissettikleri, reklamsız içeriğe verdikleri parasal değer ve CTV reklamlarından uygulamaları indirme olasılıkları da dahil olmak üzere CTV ile ilgili tüketici tercihlerini ve alışkanlıklarını anlamak reklamverenler açısından son derece faydalıdır.

Firmaların yüzde 98'i CTV reklamcılığının mobil reklamcılıktan daha büyük olacağını düşünüyor. Markaların büyük çoğunluğu CTV reklamcılığının mobil reklamcılığı geçeceğini düşünüyor ve anket katılımcılarının dörtte biri bunun önümüzdeki 2 ila 3 yıl içinde gerçekleşeceğini söylüyor. Markalara göre, CTV'de reklam verme nedenleri arasında yeni kitlelerle etkileşime geçme (yüzde 73), etkileşim düzeyini artırma (yüzde 73) ve daha yüksek yaşam boyu değeri elde etme (yüzde 50) yer alıyor.

Kuzey Amerika'daki izleyicilerin yarısı, bir CTV reklamını izledikten sonra ilişkili mobil uygulamaları indirdi. Küreselde tüketicilerin yüzde 40'ı bir uygulamanın reklamını gördükten sonra mobil uygulamaları indirdi. Ek olarak, tüketicilerin yüzde 53'ü indirme işlemi için QR kodu kullanabiliyorsa bu yolla indirme yapmalarının çok olası olduğunu söylüyor.

Tüketicilerin yüzde 86'sı, özellikle kendileriyle ilgiliyse CTV'de reklam görmek istiyor. Yayın esnasındaki reklamların izleyicileri uzaklaştırabileceğine dair yaygın bir yanlış kanı olmakla birlikte aslında tüketiciler reklamları markaların düşündüğü kadar önemsemeyebilir. İzleyicilerin yalnızca yüzde 40'ı eğer çok fazla reklam olursa CTV izlemeyi bırakacağını söylüyor. Tüketiciler, ortalama olarak 30 dakikalık bir içerikte 1,7 reklam izlemekten memnun, hatta bu reklamlar izleyiciyi ilgilendiriyorsa bu rakam yüzde 220'lik bir sıçramayla 5,8 reklama kadar çıkıyor.

Markalar akıllı TV'lere öncelik veriyor ama pek çok izleyicinin CTV izlemek için kullandığı oyun konsolları gibi platformları hiçe sayıyor. Ek olarak, tüketicileri izledikleri içeriğe göre hedefleme seçeneği verildiğinde, markaların hedeflediği içerik kategorileri tüketicilerin aslında izledikleri içerikle örtüşmeyebiliyor. Örnek olarak, tüketicilerin yalnızca yüzde 42'si spor ve fitness kategorisini izlerken markaların yüzde 64'ü bu kategoriyi hedefliyor. Öte yandan, tüketicilerin yüzde 62'si belgesel içeriği izlerken markaların yalnızca yüzde 26'sı bu kategoriyi hedefliyor.

AppsFlyer Yenilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Gil Meroz; "CTV, pazarlamacıların yepyeni bir potansiyel kullanıcı bölümüyle etkileşim kurmasına olanak tanıyan çok büyük bir fırsat. Markalar için, CTV alanı çok kalabalık olmadan ve doygun bir hale gelmeden reklam vermeye başlamanın tam zamanı. Yeni bir kanala ne kadar erken girerseniz o kadar kârlı çıkarsınız" dedi.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir