Instagram'dan yapay zeka ile yaratılmış içerikleri ayırt edecek yeni özellik

Meta, Instagram üzerinde yapay zeka ile oluşturulmuş içerikleri ayırt edecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni özellik ile kullanıcıların "sahte" içeriklerden korunması amaçlanıyor.

Günümüzde yapay zeka, gelişen teknolojiyle birlikte inanılmaz bir hızla ilerliyor ve giderek hayatımızın her alanında etkisini hissettiriyor. Bu hızlı gelişim, yapay zekanın yeteneklerini her geçen gün artırarak, gerçeklik algımızı sarsacak düzeyde içerikler oluşturmasına yol açıyor. Özellikle yapay zekanın ürettiği medya içerikleri, sahip olduğu gerçekçi ve doğal yapısı nedeniyle gerçeklik algımızı sarsacak düzeyde gelişiyor. Meta, Instagram için geliştirmekte olduğu yeni özellik ile hangi içeriklerin "doğal" hangilerinin "yapay" olduğunu ayırt etmemizi sağlamayı amaçlıyor.

"Meta bu içeriğin yapay zeka ile oluşturulduğunu veya düzenlendiğini söyledi"

Instagram'ın geliştirilme aşamasında olan yeni özelliği, kullanıcıların yapay zeka ile oluşturulan görselleri, metinleri ve videoları tespit edebiliyor. Meta bu özellik ile, yapay zeka ile oluşturulan içeriklerin neden olduğu dezenformasyonun önüne geçmeyi amaçlıyor. Dezenformasyonun toplumda nasıl bir etkiye yol açtığı ve post-truth fenomenini nasıl etkilediğini daha önce anlatmıştık. Meta'nın bu adımı, "sahte" içeriklerin yayılmasını engellemede önemli bir rol oynuyor. Instagram'da yapay zeka ile üretilen içeriklerde artık "İçerik oluşturucu veya Meta bu içeriğin yapay zeka ile oluşturulduğunu veya düzenlendiğini söyledi" ibaresi yer alacak. Böylece Instagram kullanıcıları, paylaşılan içeriğin kaynağın kolayca öğrenebilecek ve bilginin doğruluğunu teyit edebilecekler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir