Instagram'a NFT desteğinin gelmesi nasıl bir fark yaratacak?

Instagram'ın yeni dijital teknolojileri benimseyip NFT özelliğini uygulamasına entegre edecek olması nasıl bir fark yaratacak?

Yakın zaman önce duyurduğumuz üzere Instagram NFT özelliğini test etmeye başladı. Günümüzde bir çok şirket, Web3 teknolojilerini faaliyetlerine bir şekilde adapte etmeye ve dijital teknolojileri benimsemeye çalışıyorlar. Meta'nın, Web3 teknolojilerini uygulamalarına ve platformlarına adapte etmekte en başarılı ve istekli şirketlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca, Instagram'da NFT özelliğinin test edilmeye başlanması pek de şaşırtıcı bir gelişme değil. 

Instagram, test etmeye başladığı özellik ile NFT sahiplerinin, ürünlerini Instagram üzerinden ücretsiz olarak sergilemelerine imkân tanıyacak ve kullanıcıların Instagram üzerinde paylaştıkları NFT'ler, sıradan bir gönderi gibi ana akışta görüntülenebilecek. Bu özellik ile NFT sahipleri, ürettikleri değerlerin diğer insanlar tarafından görülmesini sağlayabilecekler. Web3 teknolojileri henüz yeni teknolojiler olarak sayılacağından, Web3 teknolojileriyle entegre olarak çalışan sosyal medya platformları henüz yaygınlaşmış değil. Bu entegrasyon için harekete geçen platformlar ise gelecek için kendilerini bir adım önde konumlandırmış durumdalar.

adam-1

Instagram’ın günümüzdeki başkanı ve eski Facebook yöneticisi Adam Mosseri, Instagrama eklenecek özellikle ilgili olarak paylaştığı bir tweet'de "NFT'leri paylaşabilecek bir avuç ABD'li yaratıcı ve koleksiyoncu ile dijital koleksiyon ürünlerini test etmeye başlıyoruz" ifadelerini kullanarak beklentiyi artırdı. Instagram NFT özelliğini uygulamasına entegre etmekte Twitter'a kıyasla daha geç kalmış olsa da, NFT sahiplerinin eserlerini sergilemelerini ve mevcut NFT'lerini kendi profilleriyle temsil etmelerini mümkün kılıyor.

tiktok-1

Instagram'ın yeni dijital teknolojileri benimsemesiyle, özellikle NFT dünyasına ilgi duyan kullanıcılar için bir adım öne geçeceği doğru ancak yeterli değil. Günümüzde, Instagram'ın en büyük rakipleri arasında görülen ve çoğu zaman kıyaslanan popüler sosyal medya platformu TikTok, bazı konularda Instagram'ın önünde denilebilir. Örneğin, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler, kullanıcıların TikTok'ta viral olma ve daha fazla kişiye ulaşma şansının daha fazla olduğunu gösteriyor. Sosyal medya üzerinde görünür olmak dijital çağda bir hayli önem arz ediyor. Instagram'ın rakiplerinden ayrılıp öne çıkması için yeni teknolojileri uygulamasına entegre etmesi dışında kullanıcıları daha fazla öne çıkaracak bir algoritma oluşturması gerekiyor.

Kariyer
istegelsin marketleri "karşılaştırmaya" aldı

istegelsin, diğer marketlere karşı avantajlı fiyat stratejisini öne çıkaran rekabetçi bir reklam kampanyası başlattı.

Bunlar İlginizi Çekebilir