IKEA ve H&M Rusya'daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı

IKEA ve H&M, Ukrayna'daki saldırıların devam etmesi sebebiyle Rusya'daki faaliyetlerini askıya alıyor.

Son dönemlerde dünyanın yakından ilgilendiği ve tek gündemi olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olaylar, diplomasiyle sınırlı kalmayıp tüm alanlarda etkisini göstermeye başladı.

UEFA 2022 Şampiyonlar Ligi finalini Rusya'nın St. Petersburg şehrinden alıp Paris'e vermesiyle spor alanında Rusya'ya yaptırım uygulanması, IMDb tarafından Tarkovski filmlerinin en iyi 250 film listesinden çıkarılmasıyla da sanat ve kültür alanında etkisini göstedi. 

Son olarak Rusya'da faaliyet gösteren global markalar da tepkilerini göstermeye başladı. adidas'ın Rus mili futbol takımı ile sponsorluğunu sonlandırdığını duyurmuştu. Şimdi ise mobilya devi IKEA ve hızlı moda markası H&M Rusya'daki faaliyetlerini durdurdu. Bu kararın öncesinde savaşın başlamasıyla Rusya'da tedarik zinciri ve ticaret koşullarında aksaklıklar yaşanıyordu. Kararla birlikte ise mobilya perakendecisi Rusya'daki perakende ve üretim faaliyetlerini tamamen durdurma kararı aldı.

Alınan kararla IKEA, 15 bin çalışanın işsiz kalması üzerine kaybı telafi etmek için, bir süre çalışan maaşlarının karşılanmaya devam edeceği açıklamasında bulundu.

H&M ise Rusya'daki 168 mağazanın tamamını geçici olarak kapatacak. Marka, geçici kapanmayla birlikte Save the Children ve BM Mülteci Ajansı'na ürünlerini bağışta bulunacağını açıkladı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir