Ikea, Müşterilerine Mobilya Kiralama Seçeneği Sunmaya Hazırlanıyor

  • Ikea'nın yaptığı açıklamaya göre Ikea sattığı eşyalar için İsveç'te pilot uygulamasını başlatacağı bir kiralama modeli oluşturmak istiyor.
  • Ikea aynı zamanda markaların sahiplik yerine üyelik modelini tercih etmeye başladığı şu dönemde pazarlama stratejisini bu yönde değiştiriyor olabilir.
  • Sistem müşterilerin kiraladıkları mobilyaları kullandıktan belli bir süre sonra Ikea'ya iade etmesi, şirketin de mobilyaları elden geçirerek yeniden kullanıma hazır hale getirmesine dayalı olacak.
  • İlgili yazı; IKEA Pazarlama Stratejisini Değiştiriyor

BBC Türkçe'nin haberine göre; İsveç merkezli mobilya devi Ikea, müşterilerine mobilya kiralama seçeneği sunmak üzere İsviçre'de pilot uygulamalara başlamaya hazırlanıyor.

Ikea yeni bir şeyler denemekten korkmayan ve değişime her daim entegre olmaya çalışan bir marka. Geçtiğimiz aylarda sizlerle IKEA'nın, New York’ta müşterilere doğrudan ürün satmayacağı, showroom işlevi görecek bir mağaza açmayı planladığını paylaşmıştık.

Ikea bu kez daha farklı bir yöntem denemek istiyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre; müşterilerin kiraladıkları mobilyaları kullandıktan belli bir süre sonra Ikea'ya iade etmesi, şirketin de mobilyaları elden geçirerek yeniden kullanıma hazır hale getirmesine dayalı bir model denemeyi düşünüyorlar.

Sektör analisti Kate Hardcastle BBC'ye yaptığı açıklamalarda Ikea markasının bugüne kadar ucuz ve kaliteli mobilya anlayışını temsil ettiğini, ancak şirket yönetiminin artık 'çevreye duyarlı' ifadesini de Ikea markasıyla özdeş hale getirmek istediğini söylüyor. Yani Ikea pazarlama stratejisini bir miktar değiştirmek istiyor.

Bu durum son zamanlarda markaların sahiplik yerine üyelik modeline yönelmeleri ile aynı şey. Artık insanlar mal mülk sahibi olmayı ve ellerindeki şey kullanılabilirlikten çıkana kadar onlarla yaşamayı istemiyor. Bunun yerine canları sıkılana kadar veya daha iyisini daha yenisini alana kadar geçici olarak mal veya hizmetlerden faydalanabilecekleri üyelik modellerini tercih ediyorlar. Bu konuyu ayrıntılı tartıştığımız videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir